Ana Sayfa Hukuk&Etik İngiltere Sağlık Bakanı Sosyal Medya Kullanımında Yaş Sınırı İçin Yasa Önerisinde Bulundu!

İngiltere Sağlık Bakanı Sosyal Medya Kullanımında Yaş Sınırı İçin Yasa Önerisinde Bulundu!

Sağlık bakanı Matt Hancock tarafından önerilen yasalar uyarınca 13 yaşından küçük çocukların Facebook, Twitter ve diğer sosyal medyalara girişleri her an yasaklanabilir. Bu gelişmenin detaylarını The Sun’dan sizler için derledik.

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/news/7584498/un…

Aden Kahyaoğlu

Şirketlere topyekün saldırı başlatan bakan, bu firmaları asgari yaş sınırı kuralını uygulamak adına hiçbir şey yapmamakla suçladı.

Parliament’s House dergisine verdiği röportajda, siteleri kullanmak için minimum ve zorunlu yaş gereksinimi olması gerektiğini sonuna kadar desteklediğini açıkladı.

Bakan öfkeli biçimde şunları söyledi: ”Başlıca sosyal medya sitelerinin şartları ve koşulları 13 yaşının altındaki çocukların bu siteleri kullanmamaları gerektiğidir. Ancak şirketler bunu uygulamak adına hiçbir şey yapmıyorlar. Fakat yapmalılar. Bence bu bir gereklilik olmalıdır. WhatsApp’in sahip olduğu şartlar ve koşullara göre 16 yaşına girmeden bu uygulamayı kullanmamalısınız.”

Hancock ayrıca sosyal medya kullanımının, çocuklardaki ruh sağlığı probleminin artışı ile doğrudan bağlantılı olduğu konusunu gündeme getirdi.

Hancock ayrıca sosyal medya kullanımının, çocuklardaki ruh sağlığı probleminin artışı ile doğrudan bağlantılı olduğu konusunu gündeme getirdi.

”Bu durum, sosyal medya kullanımının bu kadar yaygın olmasının insanlar üzerinde etki oluşturması ile insanların bu konuda konuşmaya daha istekli olmasının bir kombinasyonudur. Verilere bakarsanız, erkeklerde olmasa da genç kızların kendisine zarar verme oranında bir artış var. Genç kızların üzerindeki baskının son 10 yıl içerisinde artmış olması bir şeylerin göstergesidir. İnsanlar bir WhatsApp grubuna dahil olduklarında orada yazılan mesajlara cevap vermek için üzerilerinde baskı hissederler. Hatta bunun için geceleri uykularından uyanıp mesajlara cevap verenler dahi vardır. Bu insanlar genellikle ergen ya da henüz ergenliğe girmemiş çocuklardır. Şirket, kullanım için 16 yaşını doldurmak gerektiğini söylüyorsa bunu takip etmek için bir şeyler yapmalıdır. Aynı zamanda ailelere de yetki vermelidir.”

Bakan aynı zamanda Kamu Sağlığı İdaresi Başkanı’nın, sosyal medyanın yaşa uygun kullanımı konusunda rehberlik edilmesi ve bu konunun öne çıkması adına düzenlemeler yaptığını doğruladı.

Bakan aynı zamanda Kamu Sağlığı İdaresi Başkanı'nın, sosyal medyanın yaşa uygun kullanımı konusunda rehberlik edilmesi ve bu konunun öne çıkması adına düzenlemeler yaptığını doğruladı.

Sosyal medya ağlarının, çocukların ruh sağlığı hizmet fonlarına yardım etmeleri gerektiğini savundu.

”Görmek istediğim şey sosyal medya şirketlerinin, ruh sağlığı hizmetleri için adil bir vergi payını ve yeterli finansmanı ödemesidir. Onların yapacağı ödemeler oldukça önemlidir.”

Eski Sağlık Bakanı Jeremy Hunt, sosyal medya devlerinin, kendilerine zarar veren gençlerin sayısının artmasında ve siber zorbalıkların çoğalmasında önemli bir rol oynadığını söyledi.

Eski Sağlık Bakanı Jeremy Hunt, sosyal medya devlerinin, kendilerine zarar veren gençlerin sayısının artmasında ve siber zorbalıkların çoğalmasında önemli bir rol oynadığını söyledi.

Gençler şu anda anksiyeteye konusunda rekor kırıyorlar.