Ana Sayfa İlaç ‘Hayat Kurtaran İzin’

‘Hayat Kurtaran İzin’

Novartis İlaç, Türkiye’de organ bağışı bekleyen 26.000 hasta için ‘Hayat Kurtaran İzin’ kampanyasını başlattı

  • Türkiye’de 26.000 hasta hayata tutunmak için organ bağışı bekliyor.
  • Nakil bekleyenlerin %10’u ise uygun organ bulunamadığı için hayatını kaybediyor. Öte yandan, birçok aile, hayatını kaybeden yakınlarının organ bağışına izin vermiyor.

Novartis İlaç ve Organ Nakli Koordinatörleri Derneği (ONKOD) iş birliğinde organ bağışı için farkındalık yaratmak amacıyla 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası’nda bir farkındalık kampanyası gerçekleştirildi.

Kampanya kapsamında toplum olarak organ bağışı bekleyenlere karşı cevapsız kaldığımızı, onları zaman zaman görmezden geldiğimizi dikkat çekici bir şekilde anlatmak, herkesi öz eleştiri yapmaya davet etmek amacıyla “Hayat Kurtaran İzin” sloganıyla akılda kalıcı bir kampanya filmi hazırlandı.Hazırlanan bu film ile ailelerin bir izinle birçok hayat kurtarabileceğini vurgulamak isterken aynı zamanda yaşama tutunmaya çalışan ve organ nakli bekleyen hastalara kayıtsız kalmayın çağrısı yapıldı.

Kampanya ile ilgili ONKOD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Yavuz Selim Çınar şunları söyledi: ‘Türkiye’de birçok aile, hayatını kaybeden yakınlarının organ bağışına izin vermiyor ve bu yüzden organ nakli bekleyen birçok hasta uygun organ bulamadığı için hayatını kaybediyor.Biz bu kampanya ile organ bağışının önemini vurgularken ailelere ‘Yaşama tutunmaya çalışanlara kayıtsız kalmayın. Organ bağışına izin vererek siz de hayat kurtarın’ diyor ve onlara organ bağışına izin vermeleri için çağrıda bulunuyoruz.’