Ana Sayfa Tıp&Sağlık “Görülme sıklığı artan tek kanser türü nöroendokrin tümörler”

“Görülme sıklığı artan tek kanser türü nöroendokrin tümörler”

Hacettepe Üniversitesi Kanser Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şuayib Yalçın, toplum ve doktorlar farkında olmazsa bu kanser türünün pek çok hastalıkla karıştırılabileceğini belirtti. Prof. Dr. Yalçın, diğer kanserler azalırken görülme sıklığı artan tek kanser türünün nöroendokrin tümörler olduğuna dikkat çekti.

Hormon üreten hücrelerle sinir hücrelerinin oluşturduğu nöroendokrin sistemdeki hücrelerde gelişen tümörlere Nöroendokrin Tümör (NET) adı veriliyor. Köken aldıkları organ veya dokulara göre sınıflandırılan NET grubu kanserlerin toplumdaki yaygınlıkları diğer kanserlere göre oldukça yüksek. Hacettepe Üniversitesi Kanser Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şuayib Yalçın “Bu kadar yaygın olduğu halde üzerine bu kadar az çalışma yapılan başka bir kanser türü yok” dedi. Dünya verilerine göre her yıl 100 bin kişiden 5-7’si NET tanısı alıyor. Kaba bir hesapla Türkiye’de de yılda 5600 kişinin nöroendokrin tümörü yakalandığı tahmin ediliyor.

Bu kanser türünün genellikle yavaş seyirli olduğu ve hastaların tedavilerle uzun süre hayatlarına devam edebildiği düşünülürse ülkede on binlerce kişi NET ile yaşıyor. Nadir bir hastalık olsa bile yaygınlığı bir hayli yüksek. Prof. Dr. Yalçın bunu şu sözlerle açıkladı: “Örneğin tüm NET’le yaşayanların sayısı bugün toplumda en yaygın dördüncü kanser türü olan kolon kanseri olgularından daha fazladır. Güncel tedaviler ve ilaçlar sayesinde NET hastaları arasında sağkalım çok uzun olduğu için NET’le yaşayanların sayısı her geçen gün daha da artmaktadır.”

 

 

 

tamamı için kaynağa bakınız

Hastalığın Tanımı: Nöroendokrin tümörler nadir görülen,fakat köken aldıkları organ  ve salgıladıkları hormonlar nedeniyle çok farklı şikayet ve durumlkar  ortaya çıkarabilen, çoğunlukla yavaş  seyirli olmakla birlikte hızlı seyirli ve agresif de olabilecek tümörlerdir.