Ana Sayfa İlaç Yüksek doz sildenafil geri dönüşümsüz renk görme hasarına yol açabilir

Yüksek doz sildenafil geri dönüşümsüz renk görme hasarına yol açabilir

Paylaş

Önerilen sınırın üzerinde bir doz slidenafil sitrat alan bir hastada retina hasarı ve uzun süreli görme problemleri tespit edilmiştir.

Normal dozajda görsel rahatsızlıklara neden olabilmesi sildenafil ilacının bilinen bir yan etkisidir ve semptomplar 24 saat içinde düzelmektedir.

*Dr Rosen ve ekibi, sidenafil sitratın yüksek dozunu aldıktan sonra acil bakım kliniğine başvura her iki gözünde kırmızı renkli görme şikayeti olan bir 31 yaşındaki bir erkek hastayı araştırmalarına temel aldılar. Hasta önerilen 50 mg dozdan çok daha fazlasını almış ve semptomlarının sildenafil alımından kısa bir süre sonra nasıl başladığını anlatmıştır.

Dış retinaya zarar veren yüksek dozda ilaca bağlı kalıcı retina toksisitesi tanısı kondu ve çeşitli tedavilere rağmen, başlangıç ​​tanısından sonraki bir yıl içinde durum düzelmedi.

Bu durum internetten sahte sildenafil satışı tehlikesini tekrar dikkate çekmekte, sonucunda internetten alınan sildenafil ile görme rahatsızlıkları oluşma olasılığı yüksek!

 

Dr Richard Rosen, lead investigator and Director of Retina Services at New York Eye and Ear Infirmary of Mount Sinai (NYEE)

 

 

tamamı için kaynağa bakınız