Ana Sayfa İlaç Türk Diyabet Cemiyeti ve Novo Nordisk’in işbirliği ile oluşturulan Tip1 diyabet koşu...

Türk Diyabet Cemiyeti ve Novo Nordisk’in işbirliği ile oluşturulan Tip1 diyabet koşu takımı TEAM1

Türk Diyabet Cemiyeti ve Novo Nordisk’in işbirliği ile oluşturulan Tip1 diyabet koşu takımı TEAM1, bir yandan yurt içindeki önemli maratonlara katılırken, yurt dışında da Takım Kaptanı Gürkan Açıkgöz, ‘5 Kıtada 5 Ultra Maraton’ koşmayı sürdürüyor. Dünyanın tek Tip1 diyabetli bireyi olarak Vietnam ve Norveç ultra maratonlarını kazanan Açıkgöz, 24-30 Eylül tarihlerinde 230 kilometre uzunluğundaki Boliyva’da genel klasmanda ikinci olarak önemli bir başarıya daha imza attı. TEAM1 ekibi ise 28-30 Eylül’de yapılan Likya Yolu Ultra Maratonu’nda diyabetlilerin sporla ne kadar iç içe yaşayabildiğini bir kez daha gösterdi

Türk Diyabet Cemiyeti ve Novo Nordisk’in iş birliği ile ‘diyabetli’ algısını değiştirmek amacıyla oluşturulan diyabet koşu takımı TEAM1, hem yurt içi hem de yurt dışında yeni başarılara koşuyor. TEAM1 Koşu Takımı 28-30 Eylül tarihlerinde yapılan Likya Yolu Ultra Maratonu’nda koşarken, takımının kaptanı ve Türkiye’nin ilk Tip 1 diyabetli maratoncusu Gürkan Açıkgöz, 24-30 Eylül tarihleri arasında 230 kilometrelik Bolivya Ultra Maratonu’nu son etapta birinci, genel klasmanda ise ikinci olarak tamamladı.

TEAM1 Diyabet Koşu Takımı’nda yer alan Gönül Kaynar, Esma Yalıngök Kızıltaş ve Gülçin Vural Erkan, Likya Yolu Ultra Maratonu’nda diyabetli algısını değiştirmek için koştu. Kısa süre önce kurulmasına rağmen sosyal sorumluluk alanında ödül kazanmayı da başaran TEAM1 Diyabet Koşu Takımı, Likya’daki koşuda diyabetlilerin hayatında sporun da var olabileceğine dikkat çekti.

Takımda yer alan Gülçin Vural Erkan, “Diyabet bir hastalık ama onu yönetmenin bir seçim olduğunu gördüm. Koşu, diyabetimi yönetmek konusunda bana avantaj sağlıyor” dedi. TEAM1 takımından Gönül Kaynar da diyabetli olmanın spor yapmaya engel olmadığını, aksine hayatı kolaylaştırdığını söyledi. Esma Yalıngök Kızıltaş ise “Tip1 diyabetlilerin de spor yaparak, düzenli hareket ederek, sağlıklı beslenerek ve tabii tedaviyi aksatmadan sağlıklı bir yaşam sürdürebildiğini göstermek adına koşuyoruz” diye konuştu.

Fransız Canal Aventure’un düzenlediği “5 Kıtada 5 Ultra Maraton” yarışında koşan dünyanın tek Tip1 diyabetli bireyi olan Açıkgöz, daha önce de 160 kilometrelik Vietnam Ultra Maratonu’nu birinci bitirmişti. Ardından 140 kilometrelik tek etap Norveç Ultra Maratonu’nu da TEAM1 antrenörü Utkuer Yaşar ile birlikte 34 saatte koşarak birinci tamamlamayı başarmıştı.

TEAM1’in Kaptanı Gürkan Açıkgöz, Bolivya’nın ardından 11-16 Kasım’da 220 kilometrelik Mozambik ve 15-25 Mayıs 2019’da 522 kilometrelik Avustralya ultra maratonlarına katılacak.

“Diyabet bir hastalık ama onu yönetmek bir seçim”

TEAM1’in 46 yaşındaki kaptanı Gürkan Açıkgöz, 21 yaşında Tip1 Diyabet tanısı konulduğundan itibaren sporun hayatında hep önemli bir yeri olduğunu söylüyor. Açıkgöz, “2013 yılında ilk maratonumu koştum. Bugüne kadar yurt içi ve yurt dışında 40’tan fazla maratona katıldım. Hedefim katıldığım maratonlarda derece yapmak” diyor.

Tip1 diyabetli bir maratoncu olarak maraton ve ultra maratonlarda yaşadıklarını ise şöyle anlatıyor:

“40 dakikada 1 şeker kontrolü yapıyorum. Şeker düşünce performans da düşüyor. Yarışta çadırım, uyku tulumum, kıyafetim, yarış boyu tüketeceğim tüm gıdalar çantamda oluyor. Neyi ne kadar tüketmem lazım hepsi hesaplı.”

TEAM1 ekibinin ve ‘5 Kıtada 5 Ultra Maraton” projesinin hikayesini sosyal medyadan takip edebilirsiniz Instagram @team1.diab #team1diab #5kıtada5ultramaraton

Team1 Hakkında:

Tip1 diyabetlilerin yaşamın her alanında olduğu gibi spor konusunda da engel tanımayacağını göstermek amacıyla Türk Diyabet Cemiyeti tarafından oluşturulan “TEAM1 Koşu Takımı” Novo Nordisk Türkiye’nin ve şirketin dijital markası www.diyabet.com web sitesinin koşulsuz sponsorluğuyla yola çıktı. Tip1 diyabetli olup da sporla, özellikle maraton koşmakla ilgilenen bireyleri bir araya getirme hedefiyle kurulan TEAM1 Koşu Takımı’nın danışmanlığını kendisi de maraton koşucusu olan, Türk Diyabet Cemiyeti üyesi Prof. Dr. Taner Damcı, kaptanlığını ise Tip1 diyabetli ultra maraton koşucusu Gürkan Açıkgöz yapıyor. Ocak 2018’de kurulan Team1 takımı ilk olarak Mart ayında Antalya’da gerçekleşen Runatolia Maratonu’na katıldı. Proje hayata geçirilmesini hemen ardından Outdoor Fitness Türkiye tarafından “En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi” seçildi.