Ana Sayfa Ana Sayfa “Ozonterapi bakanlık onaylı hekimlerce yapılmalı”

“Ozonterapi bakanlık onaylı hekimlerce yapılmalı”

1. Uluslararası Ozon Terapi Kongresi

İstanbul Medipol Üniversitesi tarafından düzenlenen “1. Uluslararası Ozon Terapi Kongresi” başladı. 3 gün sürecek kongrenin ilk gününde ozon terapi uygulamalarının GETAM yöntemleri ile kombinasyonu masaya yatırıldı. Kamu, üniversite ve özel sektör temsilcilerinin katıldığı kongrenin açış konuşmasını gerçekleştiren Medipol GETAT Müdürü Dr. Mahmut Tokaç geleneksel tıpta kanıta dayalı metodolojilerin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

İstanbul Medipol Üniversitesi tarafından organize edilen “1. Uluslararası Ozon Terapi Kongresi” başladı. Kavacık Güney Kampüs Konferans Salonunda gerçekleştirilen kongrenin açılışına Sağlık Bakanlığı GETAT Daire Başkanı Mehmet Zafer Kalaycı, Sağlık Bilimleri Üniversitesi GETAT Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Yaser Müslümanoğlu, İstanbul Medipol Üniversitesinden Prof. Dr. Hanefi Özbek, GETAT Müdürü Dr. Mahmut Tokaç, Dr. Öğr. Üye. Arzu Şakul, Dr. Yusuf İzzettin Güven ve çok sayıda akademisyen katıldı. Kongrenin ilk gününde ozon terapi uygulamaları ve diğer GETAT yöntemleri ile kombinasyonu masaya yatırıldı.

“KANITA DAYALI METODOLOJİNİN GELİŞTİRİLMESİ GEREKİYOR”

Kamu, üniversite ve özel sektör temsilcilerini bir araya getiren programın açış konuşmasını gerçekleştiren Kongre Onursal Başkanı Medipol GETAT Müdürü Dr. Mahmut Tokaç, geleneksel tıbba yönelik kanıta dayalı metodolojilerin geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Kongrenin bu amaca hizmet ettiğini kaydeden Tokaç, ozon terapi de dahil olmak üzere geleneksel ve tamamlayıcı tıpla ilgilenen sağlık personelinin kanıt dışı genellemelerden uzak durması gerektiğini belirtti. Sağlık Bakanlığı GETAT Daire Başkanı Mehmet Zafer Kalaycı ise Türkiye’de Sağlık Bakanlığı onaylı 100 civarında ozon terapi merkezi, 1245 tane de ruhsatlı ozon terapi uygulayıcısı olduğunu açıkladı. Üç ilde geleneksel ve tamamlayıcı tıp üzerine ARGE merkezi açmayı planladıklarını kaydeden Kalaycı, Dünya Sağlık Örgütünün de geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarını ön plana çıkardığını ifade etti. Kongre Başkanı Dr. Yusuf İzzettin Güven de ozon terapinin sağlık alanında önemli bir enstrüman olduğunu, amaçlarının şifaya vesile olmak olduğunu söyledi.

……………..

“Ozonterapi bakanlık onaylı hekimlerce yapılmalı”

“Tüm yaş grubuna uygulanabilir”

Ozon terapinin Almanya kökenli bir tıbbi tedavi tekniği olduğunu söyleyen İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Ozonterapist Dr. Yusuf İzzettin Güven, “Ozonterapi, diğer tüm tıbbi tedavi teknikleri gibi insan sağlığı üzerinde hekimler tarafından uygulanması gereken temelde oksijenizasyon ve bağışıklık sisteminin geliştirilmesi prensiplerine dayanan bir tıbbi tedavi tekniğidir. Ozon terapi yeni doğan grubundan ileri yaşa kadar tüm insanlara uygulanabilir. Doğru endikasyon ve kombinasyonlarla bir tedavi seçeneği olarak değerlendirilebilir” dedi.

Kongre Onursal Başkanı ve İstanbul Medipol Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Dr. Mahmut Tokaç, geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarının sertifikalı hekimlerce yapılması gerektiğini belirterek, “Zaman zaman hekim bile olmayan kişilerin bu uygulamaları yaptığını duyuyoruz. Bir hastanın tedavi edilebilmesi için mutlaka  hekim tarafından görülmesi lazım çünkü bir baş ağrısı bir beyin kanamasının da sebebi olabilir. Mutlaka bunu uygulayan kişiler hekim olmalı. Sertifikasının da Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olması gerekir” diye konuştu.

“Yönetmelik 4 yıl önce yayımlandı”

Geleneksel tamamlayıcı tıp uygulamaları yönetmeliğinin Türkiye’de 2014’te yayınlandığını ifade eden Sağlık Bakanlığı Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Daire Başkanı Dr. Mehmet Zafer Kalaycı, ise mevzuat hakkında şu bilgileri paylaştı:

“Hem halkımızın ciddi bir talebi var hem bakanlık tarafından ruhsatlanmış sağlık kuruluşlarının sayısı arttı. Uygulamalarda ona istinaden artış görüldü. Ozon terapi de o uygulamalardan bir tanesi. Şu andaki mevcut durumda 15 başlığın hepsine de ciddi bir talep var. Türkiye olarak dünyaya örnek bir mevzuata sahibiz. Nisan ayında Sağlık Bakanlığı tarafından Geleneksel Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Kongresi’nin ilkini gerçekleştirdik. Kongremize dünya Sağlık örgütü Başkanı video mesajla katıldı. Biz dünyada bir ilki gerçekleştirdik ve öncülüğünü yürütüyoruz. Dünya Sağlık Örgütü de bizim mevcut çalışmalarımızı takip altına aldı.”

https://www.cnnturk.com/saglik/ozonterapi-bakanlik-onayli-hekimlerce-yapilmali