Ana Sayfa GETAT Itri ve tıbbi bitkilerin üretimi

Itri ve tıbbi bitkilerin üretimi

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün “Itri ve Tıbbi Bitkilerle Boya Bitkilerinin Üretiminin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında, Diyarbakır Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar başkanlığında toplantı gerçekleştirildi.

Projenin yürütüldüğü illerdeki çalışmaların değerlendirilmesi amacıyla 17 Ekim’de yapılan toplantıya; Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Sedat Bayar, bakanlığın proje yürütücüleri ve projenin yürütüldüğü illerin proje sorumluları katıldı.

Diyarbakır Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün toplantı salonunda düzenlenen toplantıda; 2015 yılından beri devam eden proje çerçevesinde yapılan çalışmalar ile 2019 yılı için öngörüler, adaptasyon, pazar piyasa, üretim sektör ilişkisi, sözleşmeli üretim ve üretim materyali gibi konular ele alındı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Atalar, kentte tıbbi ve aromatik bitkilerle ilgili çalışmaların 2016 yılından beri devam ettiğini; 2016 yılında 6 türde, 2017 yılında 2 türde, 2018 yılında ise bir türde çiftçi şartlarında demonstrasyonların kurulduğunu ve başarılı sonuçların elde edildiğini söyledi.

Atalar, gelecek yıl kentte projenin devam edeceği kişniş ile yağlık keten demonstrasyonlarının kurulması ve bu ürünlerin yaygınlaştırılması için çalışmaların devam edeceğini sözlerine ekledi. (Hamza Adiyaman – İLKHA)