Ana Sayfa Yapay Zeka & Teknoloji Akıllı protez

Akıllı protez

Türk bilgisayar mühendisleri Semih Çelik ve Erdem Tatlı yapay zeka ile hareketleri öğrenen, normal kol ve el gibi çalışan akıllı protez üretti. Protezi kullanan paralimpik milli yüzücü Muhammed Ali Aydın, “Tutmaktan uzanmaya, eşya taşımaya kadar bir çok şeyi rahatça yapabiliyorum” dedi

Habertürk haberine göre:

El, kol ve ayak kayıplarının tek çözümü olan protezler, yapay zeka ile geliştirilerek engellilerin hayatını daha kolay hale getiriyor. Bu protezlerin en iyilerinden biri Türkiye’de üretildi. Bilgisayar mühendisi iki arkadaş Semih Çelik (30) ve Erdem Tatlı’nın (28) ürettiği ‘akıllı protez’ benzerlerinin ötesinde yetenek ve beceriye sahip.

YERLİ YAZILIM VE TASARIM

Vatan gazetesinden İlker Akgüngör’ün haberine göre, Aiborne Robotik’in kurucularından Semih Çelik projeyi şöyle özetledi: “Dünyadaki en iyi protezlerden daha iyisini yapmak için yola çıktık. Yazılımı ve mekanik tasarımı tamamen bize ait. Akıllı protez şu an prototip aşamasında bulunuyor. Paralimpik milli yüzücü Muhammed Ali Aydın tarafından test ediliyor.”

Semih Çelik akıllı protezin nasıl çalıştığını şöyle anlattı: “Gelişmiş protezlerde kontrol sıkıntısı oluyor. Şu anki ürünlerde algılanan komut sayısı düşük. Özellikle dirsek üstünde kontrol zor. Dirsek altında bütün parmakların kası varken, dirsek üstünde az bir kas grubu bulunuyor. Kas sayısı az olunca verilebilen komut sayısı düşüyor. Biz öğrenme sistemini uyguluyoruz. Akıllı protezin içinde iki adet öğrenen sistem bulunuyor. Hareketleri algılayan 8 sensör bulunuyor. Sensörler sinirden geçen elektrik akımı ve kasın aktivitesini algılıyor. Kullanıcının elini kullanırken yaptığı hareketlerin verisini kaydediyoruz. Yapay zeka sistemi bu verileri öğreniyor. Ardından kullanım sırasında daha önce öğrendiği bu bilgilere göre o an hangi komutu uygulamak istediğini bularak karar veriyor.