Ana Sayfa Tıp&Sağlık Akciğer ca da dondurma ve yeni yöntemler

Akciğer ca da dondurma ve yeni yöntemler

Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Aratırma Hastanesi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Akif Özgül, akciğer kanseri tedavisinde dondurma yönteminin etkili olduğunu söyledi.

Girişimsel Pulmonoloji dalında Türkiye’nin en önde gelen isimlerden biri olan Doç. Dr. Mehmet Akif Özgül, akciğer kanseri hastalığı ve tedavisinde önemli bilgiler verdi.
Akciğer kanserinden ölümlerinden birinin büyük hava yollarının tıkanması olduğunu belirten Özgül hastalık ve tedavi süreci yöntemleri hakkında şu bilgileri verdi; Böyle durumlarda hava yolu açıklığının sağlanması son derece önemli ve hayati öneme sahiptir. Özellikle laser ve argon plazma gibi sıcak ve cryo gibi yani dondurma yöntemi ile hava yollarındaki bu tümörler yok edildikten sonra stent takma işi uygulanarak kalıcı açıklık sağlanır. Bu sayede tabiri caizse hasta boğulmaktan kurtulur ve yakalitesi çok artar. Yukarıda belirtilen tedavi yöntemlerinden sonra hastanın alması gereken kemoterapi ve radyoterapi süreci çok daha rahat olur. Akciğer kanseri tanısı alan hastaların takiplerinde bilgisayar filminde tıkanıklık saptanan vakaların bu tedaviye uygunluğu açısından değerlendirilmesi çok önem arz etmektedir. Çok riskli ama çok etkili bir tedavi. Hastaların bu tedavi sonrası rahatladığını görmek paha biçilmez. Türkiye’den ve başka ülkelerden bile bu işi öğrenmek için gelen meslektaşlar var. Ben ve ekibim tarafından bu tedaviler hastanemizde dünya standartları üzerinden yapıldı. Tabi teknolojik olarak bazı eksiklerimiz var. Bunlarında giderilmesi halinde yurt dışından bile birçok hastanın ülkemize gelmesi mümkün. Gri Pulmonoloji sadece akciğer tümörleri için değil aynı zamanda kanser harici hava yolları darlıkları içinde uygulanır. Bunun haricinde özellikle ciddi nefes darlığına neden olan amfizemde valf ya da coil uygulanması da bu işin disiplininde vardır. Sadece tedavide değil aynı zamanda birçok akciğer hastalıklarında tanı amaçlı Endobronsial ultsonografi ya da elektromanyetiknavigasyon gibi işlemlerde ünitemizde yapılmaktadır.
İleri evre Akciğer ca da yeni tedavi yöntemi onaylandı

Amerikan İlaç ve Yiyecek Dairesi (FDA) tarafından onaylanan Afatinib (Gilotrif), epidermal büyüme faktör reseptörü (EGFR) gen mutasyonu taşıyan ileri evre küçük hücreli olmayan akciğer kanseri hastalar için umut oldu.

Kanser, kalp hastalıklarından sonra yaşamsal risk taşıyan hastalıklar arasında ikinci sırada yer almaktadır. Bilim dünyasındaki tüm gelişmelere rağmen 1974-2001 yılları arasındaki verilere bakıldığında akciğer kanserinin yaşamsal risk taşımaya devam ettiği söylenebilir. Her yıl yaklaşık 20.000 kişiye akciğer kanseri teşhisi konmakta ve bu oranın yaklaşık yarısından fazlası yaşamsal risk altında yer almaktadır. Ülkemizde, akciğer kanseri erkeklerde %40’la birinci, kadınlarda ise %8 ile dördüncü sıradadır. Sigara alışkanlığının, akciğer kanserinin en önemli nedeni olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Türkiye’de son yıllardaki istatistiklere bakıldığında ise, erkeklerde sigara içme oranı %50, kadınlarda ise, %18 olarak belirlenmiştir. Akciğer kanserine yakalanma sebebinin %85-90 oranında sigara olduğu düşünülecek olursa, sigara içme alışkanlığını bırakmanın bu oranı engellenebilir hale getireceği inancındayım.

Prof.Dr.Mustafa Özdoğan

https://www.drozdogan.com/ileri-evre-akciger-kanserinde-yeni-bir-tedavi-onaylandi/

İmmünoterapi yaşam süresini 2 katına çıkarabiliyor

Günümüzde akıllı ilaçlarla akciğer kanserinin tedavisinde umut veren sonuçlar elde ediliyor. Akıllı ilaçlar için uygun olan hastalar, klasik kemoterapi yerine, ağızdan alınan ilaçlarla tedavi edildiklerinde, yaşam süresi 2 katına yakın uzuyor. “Üstelik yan etkileri kemoterapiye göre daha az oluyor” diyen Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Aziz Yazar bu ilaçlar için uygun olmayan hastalara da immünoterapi veya kemoterapi verilebildiğini belirterek sözlerine şöyle devam ediyor: “İmmünoterapi akciğer kanserinde hem birinci hem de ikinci seri tedavide kullanılabiliyor. Yapılan çalışmalara göre; akciğer kanserinin ileri evresinde, immünoterapi yönteminde kemoterapi tedavisinden 2 kat daha fazla başarılı sonuçlar elde edilebiliyor. Ayrıca hastaların immünoterapinin yan etkilerine karşı toleransları da daha iyi oluyor.”

https://www.sabah.com.tr/saglik/2017/10/30/akciger-kanserinde-umut-veren-yeni-tedaviler

Kanser tedavisinde genetik haritalama

Memorial Şişli Hastanesi Onkoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Serkan Keskin, kanser tedavisindeki yeni gelişmeler hakkında bilgi verdi.