Ana Sayfa Tıp&Sağlık 83 ülkenin organ nakli uzmanı ülkemizde buluştu

83 ülkenin organ nakli uzmanı ülkemizde buluştu

Hayata veda ederken, başkalarını hayata bağlamak… Organ bağışı sayesinde bizim elimizde. Ancak organ bağışı ve organ nakli konusunda bilmediklerimiz ya da yanlış bildiklerimiz, doğru bildiklerimizden çok.

Türkiye Organ Nakli Vakfı’nın İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle başlattığı Uluslararası Organ Nakli Ağı (ITN) Projesi, organ bağışı ve naklinin tüm boyutlarıyla konuşulması için 83 ülkeden uzmanı Türkiye’de biraraya getirdi.

1. Uluslararası Organ Nakli Ağı Kongresi 17-21 Ekim 2018’de Rixos Sungate Otel Kemer’de düzenlendi. Kongreye 83 ülkeden yaklaşık 1000 cerrah, hemşire, koordinatör, etik ve hukuk uzmanı katıldı. 5 günlük kongrede 110 Türk ve 138 yabancı isim konuşmacı olarak kürsüye çıktı.

26 bin hasta organ bekliyor

Kongrede Türkiye’de organ nakli bekleyen 26 bin hasta için neler yapılması gerektiği de konuşuldu. TONV Başkanı Dr. Eyüp Kahveci, özellikle yoğun bakım ünitesinde beyin ölümü gerçekleşen vakaların organlarının bağışlanması konusunda sıkıntı yaşandığına dikkat çekti. Kahveci, “Türkiye’de de artık doğuştan tüm vatandaşları bağışçı kabul eden ‘varsayılmış rıza sistemi’ uygulamasına ilişkin yasal düzenleme yapılması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Kongrede organ nakli cerrahisinde robotların kullanımı, 3 boyutlu yazıcılarla üretilen organlar, organ naklinde teletıp gibi son gelişmeler de konuşuldu.