Ana Sayfa Hukuk&Etik 5 yılda 328 kapatma cezası

5 yılda 328 kapatma cezası

Bakanlık estetik merkezlerini yakından takip ediyor.
Yetkili hekimlerin işletmediği veya usulsüz reklam-tanıtım faaliyetleri yürüten, internet üzerinden mevzuata aykırı tanıtım yapan yerlere baskın düzenleyerek işlem yapıyor. Bakanlık bu konuda çok hassas ve İl-İlçe Sağlık Müdürlüklerine ihbarda bulunulmasını istiyor.

Ruhsatlandırılmayan kuruluşlarda ve yetki verilmemiş doktor olmayan kişiler tarafından sağlık hizmet sunumuna yönelik olarak Bakanlık tarafından gerçekleştirilen denetimler neticesinde son 5 yılda toplam 328 kapatma cezası uygulandı, yetkisiz kişi ve kurumlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunuldu.

Bakanlık ayrıca, sosyal medya ve internet sitelerini düzenli olarak tarıyor ve izinsiz/yetkisiz/ruhsatsız olarak sunulan tıbbi uygulamaların tespitini yapıyor.

Bu çerçevede 2018 yılında yaklaşık 600 adet web sitesi tarandı ve insanları yanıltan, yanlış yönlendiren, insan sağlığını tehlikeye düşüren, talep ve haksız rekabet yaratan reklam, tanıtım ve bilgilendirme yapılan web sitelerinin tespiti yapılarak Sağlık Bakanlığı ve il sağlık müdürlükleri tarafından 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereği Reklam Kurulunca değerlendirilmek üzere Ticaret Bakanlığına bildirildi.