Ana Sayfa İlaç 2018 Nobel Kimya Ödülü

2018 Nobel Kimya Ödülü

2018 Nobel Kimya Ödülü, enzim araştırmalarında yaptıkları keşifler nedeniyle ABD’li bilim insanları Frances Arnold ve George Smith ile İngiliz araştırmacı Gregory Winter’a verildi.

ABD’nin Caltech Üniversitesi’nden araştırmacılar Prof. Frances Arnold ve George P. Smith, ödülü İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nden Gregory Winter ile paylaştı.

Üç isim de, yönlendirilmiş evrim adı verilen yöntemle yeni protein üretmeyi başarmıştı.

Frances Arlond aynı zamanda tarihte Nobel Kimya Ödülü’nü alan beşinci kadın.

Arnold, evrimdeki doğal seleksiyonu taklit ederek belli görevler için enzim geliştiren ilk araştırmacıydı. Bu yöntem artık enzim üretmede rutin olarak kullanılıyor.

Nobel Kimya Ödülü’ü kazanan 5. kadın olan Arnold’un geliştirdiği bu ‘güdümlü evrim’ şu anda yeni enzimlerin yaratılmasında sıkça kullanılan bir yöntem.

George P Smith ve Sir ünvanlı Gregory Winter da bağışıklık sistemindeki zararlı bakteri ve virüsleri nötralize eden yeni antikorları evrimleştirmek için faj ya da bakteriyofajları (bakterileri enfekte eden virüsler) kullandı.

Bu yönteme de “faj göstergesi” adını verdiler.

İkilinin geliştirdiği yöntem, otoimmun hastalıklara karşı savaşırken metastatik kanseri de tedavi edebilen antikorları üretmek için kullanılıyor.

Arnold yaklaşık 999 bin dolar (9 milyon İsveç kronu) olan ödülün yarısını alırken, Smith ve Winter da ödülün diğer yarasını paylaşacak.

Geçen yılki Nobel Kimya Ödülü, biyolojik molekülleri görüntüleme çalışmaları ile Jacques Dubochet, Joachim Frank ve Richard Henderson’a verilmişti.

Ödülü 2015 yılında Türkiye kökenli bilim insanı Aziz Sancar’ın da aralarında bulunduğu üç bilim insanı almıştı.

 

görseller: https://twitter.com/NobelPrize

https://tr.sputniknews.com/bilim/201810031035492836-nobel-kimya-odulu/