Ana Sayfa Tıp&Sağlık “Ülkemizdeki ölümlerin yüzde 87,5’i kronik hastalıklardan kaynaklanmaktadır”

“Ülkemizdeki ölümlerin yüzde 87,5’i kronik hastalıklardan kaynaklanmaktadır”

Kronik hastalıkları önlemek ve bu hastalıkların önlenmesinin sosyal ve ekonomik hayata katkısını incelemek amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) işbirliği içerisinde gerçekleşen tanıtım toplantısı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe’nin başkanlığında gerçekleştirildi.

Bakan Yardımcısı Emine Alp Meşe yaptığı konuşmada asıl hedefin, insanların sağlıklı yaşam sürelerini uzatarak, kimseye muhtaç olmadan, keyifli bir hayat sürerek, güzel zamanları evlerinde aileleri ile paylaşarak, torunları ile oynayarak yaş almalarını sağlamak olduğuna dikkat çekti.

Meşe; “Verilere göre, ülkemizdeki ölümlerin yüzde 87,5’i kronik hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Bu hastalıklar sadece hastalığa maruz kalan kişileri değil, bakıma muhtaçlık da oluşturması nedeniyle aileleri ve yakın çevreleri açısından da benzer kayıplara yol açabilmektedir.” diyerek yılda 1 milyondan fazla erken ölümün önlenmesinin hedeflendiğini belirtti.

Tuz tüketimi ve tütün kullanımının azaltılması ve fiziksel aktivitenin artırılmasının önemini de belirten Meşe; “Tuz tüketiminin 9,2 gramdan 5 grama, özellikle 15 yaş üstü kişilerde tütün tüketiminin yüzde 30,9’dan yüzde 29’a ve fiziksel aktivitesizlik oranının da yüzde 41’7’den yüzde 32’lere düşürülmesini hedefliyoruz.” dedi.

Kronik hastalıkların önlenmesi ve kontrolünün sağlanmasıyla ekonomiye 350 milyar dolarlık bir getiri sağlanmasının hedeflendiğini belirten Meşe; ekonomiye de önemli bir katkı sağlanacağının da altını çizdi.

Toplantıda konuşan Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi Dr. Pavel Ursu’ya da; yapılan çalışmalarla bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesi ve kontrolü konusunda önemli bir ivme kazanıldığını belirtti.

Ursu, kronik hastalıklarla yapılan mücadelenin morbidite ve mortalite oranlarının düşürülmesinin yanında ekonomiye de önemli bir destek sağlayacağına vurgu yaptı.

Pavel Ursu; “Türkiye 9 kronik hastalığın kontrolünü benimsemiş durumda. Tüm konularda olduğu gibi bu konuda da Dünya Sağlık Örgütü ile yaptığı işbirliği için Türkiye’ye özellikle teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.