Ana Sayfa Ana Sayfa “Türk malı seferberliği başlatmalıyız”

“Türk malı seferberliği başlatmalıyız”

Sağlık sektörüne yönelik yatırımlarıyla hükümetten “süper teşvik” belgesi alan Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Alvimedica Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Alaton, “Türk malı seferberliği” başlatma çağrısı yaptı. Yaşadığımız ekonomik sıkıntıların kendisinde ciddi bir farkındalık yarattığını söyleyen Leyla Alaton’la yerli üretimin ülkeler için önemini ve yatırım planlarını konuştuk:
Feride CEM

 Kur hareketiyle piyasalarda yaşanan tabloyu nasıl yorumluyorsunuz?
Bu sayede çevremde de bende de müthiş bir uyanma oldu. Aldığım ürünün menşeini sorguluyorum, nerede üretildiğine bakıyorum. ‘İtalya’da dizayn et, Çin’de ürettir, Türkiye’de sat’ devri kapanmalı. Bunu reddediyorum.

 Farkındalığın bir sonraki aşaması ne olmalı?
Alışveriş yaptığımız yerlere ‘Türkiye’de üretilmiş ürün var mı?’ diye sormamız lazım. Burada bizim tüketici olarak sorumluluklarımız devreye giriyor. Satıcıyı Türk malını alıp rafına koymaya zorlamalıyız. İç çamaşırını hatta eşarbı bile ithal alıyorsak çok yazık. Biz bir tekstil ülkesi olarak bunu yapamıyor muyuz?

 Global markalara karşı mısınız?
Elbette değilim… Sadece adil bir karışım istiyorum. Global markaların lokal sorumlulukları olmalı. Ben bir global markanın ürününü almaya gittiğimde ülkeme yaptığı katkıyı görmek istiyorum. Türk insanının ürettiği, mühendislik bilgisinin içinde olduğu, ülkemde istihdam yaratan firmadan alışveriş yapmak istiyorum.

 Proje Bazlı Teşvik aldığınız Alvimedica ile ilgili yatırım planlarınız neler?
Teşvikten faydalanan tek kadın olmaktan gurur duyuyorum. Son derece destekleyici bir durum. Bu teşvik için 2 yıl çalıştık. Bunlar öyle yoldan geçenlere verilmedi. Çatalca’daki fabrikamızda stent, kateter ve balon üreterek 80 ülkeye satıyoruz. Maalesef kendi ülkemizde satamıyoruz. Türkiye’de medikal pazarın yüzde 95’i ithal ürünlerin kontrolünde. Amerikan şirketlerin verdiği fiyatın altına inmemiz mümkün değil. Çünkü o şirketler bir hastaneye 50 kalem, ben 3 kalem mal satıyorum. Verdiği fiyatla beni alaşağı edebiliyor. Bu bir güç ve hacim meselesi. Üretimimizin tamamını ihraç ederek ülkemize döviz kazandırıyoruz.

PAZARDAN ALIŞVERIŞ YAPIYORUM
Daha çok kadınların işlettiği yeşil e-Ticaret sitelerine sipariş verdiğini belirten Leyla Alaton, meyve ve sebzesini Sarıyer’de semt pazarından aldığını anlattı. Alaton, şöyle devam etti: “Alışveriş torbamı evden götürüyorum. Ben savaş görmüş bir anne-babanın çocuğuyum. Zaten hiçbir zaman savurgan olmadım, çocuklarımı da öyle yetiştirmedim. Savurganlığı, heba etmeyi sonradan görme ve yeni zengin davranışı olarak buluyorum. Rahmetli babam İshak Alaton da hiçbir zaman paraya güç atfetmedi. Çok vizyoner, vatansever bir insandı.”

HIRVATİSTAN’DA HASTANE AÇACAĞIZ
Hırvatistan’da hastane yatırımı için Türkiye’den bir hastane grubuyla sözleşme aşamasındaolduklarını söyleyen Leyla Alaton, “Onlarda özel hastane konsepti olmadığı için ciddi bir pazar var. 100 yataklı bir hastane planlıyoruz. Estetik ağırlıklı olabilir. Orada modeli iyice oturttuktan sonrabaşka pazarlara açılmayı düşünüyoruz. Ancak asıl işimiz Türkiye’de üretim olacak” dedi.

ilgili haber:

Alatonlar Hırvatistan’da estetik hastanesi kuruyor

Vedat ve Leyla Alaton kardeşler, 70’ten fazla ülkeye sağlık cihazı satan Alvimedica’yı dünyaya açıyor. Leyla Alaton, sağlık sektöründe üreticiliğin yanı sıra hizmet tarafına da yöneldiklerini belirterek, Hırvatistan’ın Split kentinde estetik hastanesi açacaklarını bildirdi

 

tamamı için kaynağa bakınız