Ana Sayfa İlaç Süper analjezik! bağımlılık yapmayan morfinden çok daha güçlü

Süper analjezik! bağımlılık yapmayan morfinden çok daha güçlü

Amerika’da ortalama yaşam süresi düşüyor ve bu düşüşü, ağrı kesicilere olan ölümcül ve sınır tanımayan ulusal bağımlılığın tetiklediği düşünülüyor.

Amerika’nın şu an acı çektiğini herkes biliyor. Ortalama yaşam süresi düşüyor ve bu düşüşü, ağrı kesicilere olan ölümcül ve sınır tanımayan ulusal bağımlılığın tetiklediği düşünülüyor!

1999-2016 yılları arasında Amerika’da, yüksek dozda analjezik alımından kaynaklı 200 binden artı vefat yaşandı. Uzun zamandır bu sorunu çözmek ve bağımlılık yapmayan bir hap ilerletmek için uğraşan bilim insanları, buna bir adım daha yaklaştı.

AT – 121 olarak adlandırılan bu etken madde ağrıların giderilmesinde morfinden daha güçlüdür, tehlikeli yan etkiler üretmez ve önemlisi bağımlılık yapmaz.

Amerika’daki Wake Forest Baptist Tıp Merkezi’nde çalışan eczabilimci Mei-Chuan Ko, “Çalışmamızda, AT-121’in etkili bir ağrı kesici olmasının yanısıra, aynı zamanda tehlikesiz olduğunu ve bağımlılık yaratmadığını gözlemledik” diyor.

Ko ve çalışma arkadaşları, beyinde anahtar role sahip olan iki önemli reseptör üzerinde çalışabilecek bir molekül bulmak için çıktıkları yolda AT-121’i geliştirmişler.AT-121 isimli ilaç, normal ağrı kesicilerin de yaptığı gibi beynin ağrıyı kontrol eden ilgili bölümünü uyuşturuyor; ancak bir önemli farkla: ilaç aynı zamanda nociceptin/orphanin FQ peptit (NOP) reseptörleri adı verilen ve beynin bağımlılığı oluşturan bölümünü de engelliyor..

Teoride, bu iki reseptöre başarılı bir şekilde bağlanan bir agonist, opioidlerin sebep olduğu ciddi bağımlılık etkisini oluşturmadan, acının giderildiği hissini yaratabilir.

Wake Forest Üniversitesi Farmakoloji Profesörü Mei-Chuan Ko “İki faaliyeti de dengeli bir şekilde, tek bir molekülde toplayabilen AT-121’i geliştirdik ve bu bileşiğin, iki ilacı birden birlikte kullanmaya göre daha etkili bir strateji olduğunu düşünüyoruz”

araştırma Science Translational Medicine dergisinde yayınlanmıştır

ilgili görüş: İlaç Suistimali

 

 

 

tamamı için kaynağa bakınız