Ana Sayfa Ana Sayfa Sanovel İlaç’a Amerika’dan FDA Onayı

Sanovel İlaç’a Amerika’dan FDA Onayı

Türkiye’nin en köklü ilaç firmalarından Sanovel İlaç’ın Silivri Çantaköy’de yer alan üretim tesisi, Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu (Food and Drug Administration – FDA) onayı aldı. Üretim tesisine verilen FDA onayı Sanovel İlaç’a ait ürünlerin ABD’de ruhsatlandırılmasına imkan tanıyacak.

 

FDA kısaltmasının açılımı U.S. Food and Drug Administration olup, Türkçe “Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi” olarak ifade edilebilinir. FDA , Dünya genelinden kabul gören bir kuruluştur.
Amerika Sağlık Bakanlığı bünyesinde bulunan ve 1862 temelleri atılmış bir kuruluştur. FDA in (U.S. Food and Drug Administration) açılımı Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi dir. Gıda,diyet ve ilaç başta olmak üzere medikal gereçler, biomedikal aletler, kozmetik ürünler, radyasyon yayan aletler ,veteriner aletleri,kan ürünleri  gibi ürünlerden sorumludur. 10 bine yakın çalışanıyla ürünleri denetler ve onay verir.FDA kısaltmasının açılımı U.S. Food and Drug Administration olup, Türkçe “Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi” olarak ifade edilebilinir.