Ana Sayfa Ana Sayfa Sağlık hizmetlerinde yapay zekânın 7 kullanım alanı

Sağlık hizmetlerinde yapay zekânın 7 kullanım alanı

Hastalık teşhisi hızlı ve etkili olacaktır ve ilaç çok kişiselleştirilecektir. Giyilebilir teknoloji norm olacak ve tek bir semptom almadan önce hasta olduğumuzu bileceğiz. Bu arada, klinik denemeler daha hızlı ve daha doğru hale geldikçe yeni ilaç pazarı da hız kazanacak. 

Sonunda kendi doktorlarımız olacağız

1. cilt kanseri tespit

AI şimdi cilt kanserini uzmanlardan daha doğru teşhis edebilir.

Annals of Oncology’de yayınlanan yakın tarihli bir çalışma ,  AI’nin kanseri 58 deri uzmanından daha doğru teşhis edebildiğini gösterdi. AI, cilt kanseri görüntüleri ve ilgili teşhisler kullanılarak eğitilmiştir. Doktorların tanı oranının% 87’sini doğru bulurken, makine karşılığı% 95’lik bir tespit oranına ulaştı.

2. Göz sağlığı

Google DeepMind gelmiştir ile takım görme kaybına neden iki önemli hastalığın teşhis üzerinde çalışmak için Londra’da Moorfields Göz Hastanesi: Diyabetik retinopati ve yaşa bağlı maküler dejenerasyonu (AMD) çalışma yaptığınsa AI kısa sürede daha fazla ve daha doğru taramaları başarmıştır.

3. İlaç geliştirme

Teknoloji, klinik araştırmalar, hasta sağlık kayıtları ve genetik kayıtlar gibi çok çeşitli kaynaklardan elde edilen verileri analiz edebilir ve bir ilacın bir kişinin hücrelerini ve dokularını nasıl etkileyebileceğini tahmin etmeye yardımcı olur, daha iyi denemelere yol açar ve kişiselleştirmenin yolunu açar.

4. Komada bir kişinin ne zaman uyanacağını bilmek

Doktorlar hastanın beyninin travma ile ne kadar hasar gördüğünü deşifre etmeye çalışırken koma ölçeği kullanıyorlar. Bir dizi test yaptıktan sonra, doktorlar hastaya bir puan verir.

Bu puan hastanın prognozunu yansıtır ve yaşam destek makinelerinin kullanımı ve olası geri çekilmesi ile ilgili kararlarda rol oynayabilir.

Çin’de bir denemede , beyin taramaları konusunda eğitilen bir AI sistemi, doktor tarafından verilenlerden çok farklı olan kendi skoru ile ortaya çıktı. 

5. CT-MR taramalarını okuma

AI’nın hem tıbbi görüntüleri hem de tıbbi kayıtları okuyabilme kabiliyeti , radyologların ve kardiyologların hastalıkları teşhis etmek için harcadıkları zamandan çok tasarruf sağlayabilir.

6. Depresyonu tanımak

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, her yaştan 300 milyondan fazla insan depresyondan müzdarip.

Örneğin, Kaliforniya merkezli MindStrong , kısa bir süre önce, teknolojilerinininsanların akıllı telefonlarını nasıl kullandığını analiz ederek, depresyon ve diğer ruhsal bozuklukların belirtilerini alabileceğini gösteren bir makale yayınladı.

7. Robot doktor asistanları

Doktorlar eğitime yıllarını harcıyor, insan vücudunu ve çok sayıda hastalık ve hastalık hakkında öğreniyorlar. Ayrıca, tıp dergilerinde ve ilaç geliştirmede yayınlanan güncel araştırmaları takip etmeleri gerekmektedir. Çin’deki araştırmacılar, bir robotun, doktorların bu bilgileri almasını, hepsini hatırlatarak nasıl yardımcı olabileceğini gösterdi.

İFlyTek Akıllı Doktor Asistanı olarak adlandırılan robot, sınavı geçmek için gereken 360 puandan anlamlı bir şekilde 456 puan aldı.

 

tamamı için kaynağa bakınız