Ana Sayfa Tıp&Sağlık Kanser tedavisinde mitokondriyi hedeflemek!

Kanser tedavisinde mitokondriyi hedeflemek!

Bilim adamları, enerji üreten merkezlerin veya mitokondrinin kanser hücrelerindeki hareketlerini radyoterapiye karşı dirençle ilişkilendiren moleküler bir yol belirlediler. Bu, daha iyi kanser tedavilerine yol açabileceklerini söylüyorlar.

Mitokondriyi kontrol eden yolu hedeflemek, bilim insanlarının radyoterapinin etkinliğini artırabileceğini söyleyebilir.

Daha önce yapılan çalışmalarda, Arf6-AMP1-PRKD2 olarak adlandırılan yolun, kanser invazivliğinde önemli bir rol oynadığını ortaya koymuş olmasına rağmen , tedavi direnciyle ilişkisi belirsiz kalmıştır.

Agresif meme kanseri hücrelerini inceleyerek, Japonya’daki Hokkaido Üniversitesi’ndeki bilim adamları, Arf6-AMP1-PRKD2’nin hücreler içindeki mitokondri hareketini kontrol ettiğini buldular.

Nature Communications dergisinde yer alan yeni bir makale çalışmalarını anlatıyor.

Yol, mitokondrinin “dağılmasını” ve hücrelerin çevresine doğru hareket etmesini mümkün kılar, bu da kancanın invazivitesini arttırır.

Ekip, yolu bloke etmenin enerji üreten yapıların hücrelerin merkezinde toplanmasına neden olduğunu fark etti. Orada, mitokondri, reaktif oksijen türleri (ROS) olarak bilinen aşırı miktarda stabil olmayan oksijen bakımından zengin moleküller üretmeye ve salmaya başladı.