Ana Sayfa Hukuk&Etik İlaç Yöneticisi % 400 ilaç fiyat artışını ‘ahlaki şart’ olarak savunmaktadır

İlaç Yöneticisi % 400 ilaç fiyat artışını ‘ahlaki şart’ olarak savunmaktadır

Bir ilaç yöneticisi, bir antibiyotik karışımının fiyatını 2,000 $ ‘dan fazla bir şişeye çıkarmaya karar verdi ve “ürünü en yüksek fiyata satmak için ahlaki bir gereklilik” olduğunu savundu.

Öncesinde 475 dolar olan antibiyotik fiyatını şimdilerde 2.396 dolara çıkaran firma, bu zammın bir gereksinim olduğunu savundu. Özellikle önemli antibiyotiklere gelen zamlar, CEO’ya göre olması gereken bir süreç. Aslında bakılacak olursa, zamlar bununla da sınırlı değil. Geçtiğimiz ay Nostrum Laboratories’in CEO’su Nirmal Mulye de nitrofurantoin’in (antibiyotik) fiyatını 474,75 dolardan 2,392 dolara kadar artırmıştı. Uzun yıllardır kullanılan ilaç, özellikle idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktaydı.

Bir röportajda Nostrum CEO’su Nirmal Mulye, ürünü piyasa dinamiğine göre fiyatlandırdığını belirterek şunları ekledi: “Yapabildiğiniz zaman para kazanmak için ahlaki bir gereklilik olduğunu düşünüyorum. . . Ürünü en yüksek fiyata satmak. ”

Mulye’de verdiği röportajda, Pharma’nın CEO’su ile benzer açıklamalarda bulunmuş ve ürünü yüksek fiyatlara satmanın ahlaki bir gereklilik olduğunu söylemişti. Ancak ilaç sektörüne gelen zamlar, tekstil sektörüne gelen zamlardan çok daha fazla önem arz ediyor. Sağlık söz konusu olunca, her ilacın olabilecek en ucuz fiyata satılması hepimizin ilaca ulaşımı açısından değer taşıyor.

 

 

tamamı için kaynağa bakınız