Ana Sayfa Tıp&Sağlık 29 Eylül Dünya Kalp Günü

29 Eylül Dünya Kalp Günü

Dünya Kalp Günü, Dünya Kalp Federasyonu ve üye kuruluşlar tarafından düzenlenen kalp sağlığı temasının işlendiği bir gündür. İlk defa 2000 yılında kutlanmaya başlanmıştır.

Temel amacı, tüm dünyada en çok ölüm nedeni olan kalp damar hastalıkları ve inmenin önlenebilmesi için yaşam tarzı düzenlemeleri konusunda toplumu bilinçlendirmektir. 

Bu hastalık, ne yazık ki, Türkiye’de her yıl 300.000 kalp krizi, 125.000 ölüme yol açmaktadır. 125 bin ölüm Olimpiyat stadını 2 kez dolduracak sayı demektir.

**
Kalp Damar Hastalıkları yaşam tarzı, özellikle tütün kullanımı, sağlıksız yeme alışkanlıkları, fiziksel hareketsizlik ve psikososyal stres ile kuvvetli bir ilişki gösterir. 

Dünya Sağlık Örgütü uygun yaşam tarzı değişiklikleri ve düzeltilebilir risk faktörlerinin kontrol altına alınması ile kalp damar hastalıklarına bağlı ölümlerin dörtte üçünden fazlasının önlenebileceğini bildirmektedir.

**

Kalp damar hastalıkları ve inmeyi önlemek veya geciktirmek ve bu hastalığa yol açan nedenleri ortadan kaldırmak, çocukluktan itibaren başlayan sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri ve kalp dostu beslenme ile mümkündür  

Akdeniz Tipi Diyet dediğimiz zeytinyağı, sebze, meyve, balık ve kuruyemişten zengin besinlerin kalp sağlığına olumu etkilerini gösteren birçok çalışma vardır. Bu ülkemiz insanı için en yararlı beslenme tarzıdır.

Sağlıklı beslenme için; İşlenmemiş tahıllar, baklagiller, az yağlı süt ürünleri, deniz ürünleri, fındık, ceviz ve badem gibi kuruyemişler soframızda yer almalı, 

kırmızı et tüketimi ve doymuş yağlar azaltılmalı, zeytin yağı ve diğer sıvı yağlara daha fazla yer verilmeli; 

şekerli içecekler, şekerli ve unlu hazır besinler ve işlenmiş karbonhidratlardan uzak durulmalı,

 “kolesterol zararlı değildir” safsatalarına inanılmamalıdır. 

Kolesterol tartışması, ezber bozan bir yaklaşımdan, halkımızın sağlığını tehdit eden bir yaklaşım haline dönüşmüştür.

Kan kolesterol yüksekliğinin, tıpkı kan şekeri yüksekliği, kan basıncı yüksekliği gibi zararlı olduğu bilimsel bir gerçektir ve tedavi edilmelidir.

1963 yılında kurulan ve 53 yıllık birikimi olan Türk Kardiyoloji Derneğinin misyonu “Toplumsal Mesleki Eğitimi ve Araştırmaları Destekleyerek Türk Halkının Kalp Damar Sağlığını Koruma”ktır.

Biz bu hedefimizi gerçekleştirmek için halkımızı doğru bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Kalp krizine bağlı ölüm oranlarının Avrupa ortalamasının üzerinde olduğu Ülkemizde Kalp Krizine Karşı Farkındalık yaratmak için Türk Kardiyoloji Derneği olarak Astra Zeneca ile birlikte büyük bir projeye imza atıyoruz ve Daha Sağlıklı Bir Toplum İçin Artık Kalpler Susmasındiyoruz.

5. Sağlıklı kalmanın “şifresi”: 0 305 140 53 00

0 : Sıfır sigara
30 : Günlük 30 dakika orta şiddette etkinlik- egzersiz
5 : Günde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketimi
140 : Kan basıncı 140 mmHg’nın altında tutulmalı
5 : Total kolesterol 5 mmol/dL (190 mg/dL)’ nin altında olmalı
3 : LDL kolesterol 3 mmol/dL (115 mg/dL)’nin altında olmalı
0 : Sıfır fazla kilo
0 : Sıfır diyabet