Ana Sayfa Tıp&Sağlık Patologların nesli tükenecek mi? Yapay zeka tesiri!

Patologların nesli tükenecek mi? Yapay zeka tesiri!

Patalogların son 150 yıldır işi aynı. Dijital teknolojiler, alanı daha verimli ve daha ölçeklenebilir hale getirebilir. Patologların işini daha yaratıcı ve veri odaklı bir mesleğe dönüştürürken, hastalara tanıları daha hızlı ve daha doğru bir şekilde almalarını sağlarlar.

Patologlar kıt varlıklardır

Patologların dünya çapında “sınırlı varlıklar” olmalarına ve dünya çapındaki sayısının azalması bekleniyor. Bir çalışmaya göre, 2030 yılına kadar aktif patologların sayısı 2010 seviyelerine göre yüzde 30 azalabilir. Dünyanın bazı bölgelerinde, patologların eksikliği şok edici. Çin Patolojisi Derneği’ne göre , tüm ülkede 1.4 milyardan fazla nüfusu olan sadece 20.000 lisanslı patolog var. Afrika ve Asya’nın bazı bölgelerinde durum daha da kötü. Malezya her 100.000 hasta için bir patoloğa sahipken, bu sayı Sudan’da yedi kat ve Uganda’da daha da kötü.

future of pathology

 

Source: www.clpmag.com

Thomas Fuchs  (Director of Computational Pathology Lab at Memorial Sloan Kettering Cancer Center and Founder of Paige.AI)  , The Medical Futurist ile yaptığı röportajda, dijital teknolojiler ile “daha sağlam, daha üretken bir alan yaratmak” ve “alanı tamamen kalitatiften kantitatife taşıyabilirler dedi.

Öyleyse, patolojinin parlak geleceğini destekleyebilecek yeni teknolojiler dizisini görelim!

1) Digitized workflow – from electronic microscopes to the cloud

The role of the pathology laboratory is to use blood, fluid or tissue to provide accurate, timely and relevant information useful in making diagnoses, and to guide and monitor therapy. After macroscopic evaluation of the masses in the digitized pathology lab, the process of whole slide imaging takes place. After the slices are prepared, an electronic microscope digitalizes the samples for further analysis with the help of various scanning solutions. A variety of digital products are already available on the market for migrating the entire workflow of pathologists from the manual to the digital. Whole-slide imaging solutions, such as the Nanozoomer, scanners, software, storage systems, clouds and communication systems work together to ease the work in the labs……

tamamı için kaynağa bakınız