Ana Sayfa Ecza Kozmetikte düzenleme şart

Kozmetikte düzenleme şart

SAĞLIK Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, 2018 yılının ilk üç aylık döneminde yaptığı denetimlerde, 186 kozmetik üründen 109’unun teknik düzenlemeye aykırı, 24’ünün ise güvensiz olduğunu tespit etti. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, konuyla ilgili Hürriyet’e şunları söyledi:

“Dünyada 400 milyar doları bulan kozmetik pazarı ülkemizde de hızla büyüyor. Tüketimin bu kadar büyümesi güvensiz kozmetik ürünlerinin de artmasına neden oluyor. Bilinen en ünlü kozmetik markaların dahi sahteleri internette satılabiliyor.

İnternette orijinal ürünlerin fotoğraflarını koyarak sahte ürün gönderiyorlar.

Eczanelerden verilen bu ürünler üreticiden kullanıcıya kadar Ürün Takip Sistemi (ÜTS) ile kayıt altına alınıp takibi yapılabiliyor. Biz eczacılar olarak bu ürünleri, ecza depoları aracılığıyla faturalı olarak eczanelerimize alırken oldukça seçici ve dikkatli davranıyoruz. Eczane dışında özellikle internetten satılan, bu ürünlerin takip ve denetim altına alınması kamu sağlığı için çok önemli. Sağlık Bakanlığı’nın verileri de gösteriyor ki internet gibi ortamlarda satılan bu ürünlerin denetimi yapılamıyor

http://www.teis.org.tr/index.php/2018/05/15/kozmetik-sinifta-kaldi/