Ana Sayfa İlaç Amgen “Kırılmayan Anneler”in Anneler Günü’nü Kutluyor

Amgen “Kırılmayan Anneler”in Anneler Günü’nü Kutluyor

“Osteoporoza karşı sağlam kemikler güçlü kadınlar” sloganıyla başlattığı “Kırılmayan Kadınlar” kampanyası kapsamında hazırlanan “Kırılmayan Anneler” adlı video ile Amgen, tüm annelerin Anneler Günü’nü kutluyor.

Türk Osteoporoz Derneği ve Amgen’in birlikte yürüttüğü “Kırılmayan Kadınlar” kampanyası kapsamında hazırlanan “Kırılmayan Anneler” adlı film ile sosyal medyada tüm annelerin Anneler Günü kutlanıyor.

İstanbul, İzmir ve Antalya’da toplam 11 ayrı noktada 50 yaş üzeri 1454 kadının kemik ve mineral yoğunluğunun ölçüldüğü, yaklaşık 8000 kişinin de online ankete katıldığı kampanya 20 Ekim 2017 tarihinde, Dünya Osteoporoz Günü’nde başlamıştı. Kadınların kemik erimesi konusunda bilinçlenmesi ve farkındalıklarının artırılmasını amaçlayan, üç ay süren kampanyayla ilgili konuşan Genel İlaçlar İş Birimi Direktörü Ayça Öztürk Orhun, internet üzerinden yapılan testlerde 50 yaş üzeri kadınlar arasında osteoporoz riskinin yüksek olduğunun tespit edildiğini açıkladı. “Annen ne kadar kırılgan?” testine yanıt veren yaklaşık 2000 kişinin annelerinin yarıdan fazlasının risk altında olduğunu söyledi.

Amgen’in hazırladığı “Kırılmayan Annelere” yönelik, Anneler Günü videosuna da değinen Öztürk, kurum olarak bu özel günde tüm annelere kemik sağlıklarını korumanın değerini bir kez daha hatırlatmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti. Öztürk, “Her kadının kemik sağlığına özel bir önem göstermesi gerekiyor. Uzmanların da önerdiği gibi yeterli kalsiyum ve proteinin alındığı iyi bir beslenme ve düzenli egzersiz ile osteoporozdan korunmak mümkün. İleri yaşlarda yaşanabilecek kırıkları engellemek için erken önlem almanın büyük faydası var. Özellikle 50 yaşından sonra yılda bir kez kemik yoğunluğu testini yaptırmak da bu önlemlerden birisi” dedi.

Amgen Türkiye Hakkında:

Biyoteknoloji alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından biri olan Amgen, biyolojinin gücünü kullanarak ciddi hastalıklara yönelik yenilikçi ilaçlar keşfedilmesi, geliştirilmesi, üretimi ve hastalara sunulması için çalışmaktadır. Merkezi Thousand Oaks, Kaliforniya olan Amgen, dünya çapında 100’den fazla ülkede 20 binin üzerinde çalışanı ile hastaların karşılanmamış ihtiyaçlarına, sağlık durumlarının iyileştirilmesine ve yaşam kalitesinin yükseltilmesine yönelik tedaviler geliştirmeye odaklanmaktadır. 2012 yılında Mustafa Nevzat İlaç‘ı 700 milyon Dolar’a satın alarak Türkiye’deki yatırımlarını güçlendirmiştir. Bu yatırımı ile Amgen, son 5 yılda tüm sektörler arasında Türkiye’ye en fazla doğrudan yatırım yapan firmalardan birisi olmuştur. Amgen Türkiye’de 1000’den fazla çalışanıyla üretim, pazarlama ve ilaç Ar-Ge’si faaliyetlerini yürütmektedir. Mustafa Nevzat İlaç’a ait bitmiş ürün ve hammadde tesislerindeki üretim gücü sayesinde Türkiye’den dünya pazarlarına ilaç ihracatını artırmayı hedeflemektedir.