Ana Sayfa Ana Sayfa Acil servis yoğunluğuna yine çözüm ASM ?

Acil servis yoğunluğuna yine çözüm ASM ?

Acil servislerdeki yoğunluk için çare yıllardır bulunamadı (farklı çözümler geliştirildi, denendi ama başvuru sayısı inmedi).

Aile Hekimleri (Bakan Müezzinoğlu dönemi) acil servislerde nöbete görevlendirildi hatta bunun yasal düzenlemesi yapıldı, düzenleme bugünde geçerlidir!

Önceki dönem butik ASM’ler düşünüldü olmadı.

50 veya 75 bin nüfusa yönelik HASAM (Halk Sağlığı Merkezi) düşüldü hatta uygulandı sonra dönüldü.

HASAM lar Yaşam Merkezlerine dönüşsün denildi.

Hepsinde düşünülen acil servis noktalarını ve hekim sayılarını arttırmak fakat başvuru sayısı dünya ortalamasının çok üzerinde niye başvuru sayısını azaltmak düşünülmedi bu ilginç!

konu yine gündem  de, alıntı bir haberler:

“Acil servislerdeki artan yoğunluk nedeniyle Bakanlık, aile hekimlerinin daha çok rol alacağı yeni uygulama başlatacak. Bu kapsamda 75 bin nüfuslu yerlere kurulacak mini hastaneler, gece 23.00’e kadar açık olacak”
http://www.haberturk.com/aciller-asm-ler-ile-nefes-alacak-1975293

“Gümüş, 75 bin nüfusa sahip yerlerde üst düzey sağlık hizmeti verecek merkezler açılacağını dile getirerek, “Radyoloji ve laboratuvar hizmetlerinin de olacağı merkezler mini bir hastane görevi görecek. Bu merkezlerde yeni alacağımız aile hekimleri çalışacak. Sözleşmeli aldığımız aile hekimlerini burada istihdam edeceğiz ve merkezlerimiz gece 23.00’e kadar açık kalacak.” dedi.”
https://www.sozcu.com.tr/2018/saglik/acil-servislerdeki-yogunluga-asm-formulu-2417411/