Ana Sayfa Ana Sayfa ABDİ İBRAHİM’den Aynı Günde 1 Milyar TL’lik Yatırım Hamlesi

ABDİ İBRAHİM’den Aynı Günde 1 Milyar TL’lik Yatırım Hamlesi

Abdi İbrahim 400 Milyon TL’ye Hayata Geçirdiği Türkiye’nin En Büyük Biyoteknolojik İlaç Üretim Tesisi AbdiBio’yu Hizmete Açıyor, Aynı Gün 600 Milyon TL’lik İki Yeni Tesisin Temelini Atıyor.

Nezih Barut: ‘’Şirket olarak değerimizi memleketimize olan katkımızla ölçeriz’’ 

Türk ilaç sektörünün lideri Abdi İbrahim, aynı güne bir açılış, iki temel atma sığdıracak. Abdi İbrahim, Esenyurt’taki komplekste 400 milyon TL’lik yatırımla hayata geçirdiği Türkiye’nin en büyük biyoteknolojik ilaç üretim tesisi AbdiBio’yu 11 Mayıs’ta hizmete açacak. Şirket aynı gün toplam 600 milyon TL yatırım bedelli Steril Enjektabl Onkoloji Üretim Tesisleri’nin de temellerini atacak. Toplam 1 milyar TL bütçeli yatırımlarla ilgili olarak ekonomi gazetecileriyle bir araya gelen Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, ‘’Sektörümüzün gelişimine hizmet etmek, en önemlisi de doğup büyüdüğümüz topraklara olan borcumuzu ödemek en büyük arzumuz. Şirket olarak değerimizi memleketimize olan katkımızla ölçeriz’’ dedi. Nezih Barut, şöyle devam etti: “Esenyurt üretim kompleksimizin toplam yatırım tutarı 2.5 milyar TL. Yurtdışı yatırımlarımız ile birlikte bu rakam 3 milyar TL’ye ulaştı. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da daha fazla yatırım yaparak, daha fazla üreterek, daha fazla ihracat gerçekleştirerek ve daha çok istihdam sağlayarak hem şirketimize hem de ülkemiz ekonomisine değer katmaya devam edeceğiz.”

Yenilikçi ürün ve hizmetleri, cesur ve öncü girişimleriyle, dokunduğu hayatları iyileştirmek için 106 yıldır tutkuyla çalışan Abdi İbrahim, 400 milyon TL yatırımla hayata geçirdiği biyoteknolojik ilaç üretimi tesisi AbdiBio’yu 11 Mayıs’ta hizmete açmaya hazırlanıyor. Türkiye’nin en büyük biyoteknolojik ilaç üretim tesisi olma özelliğini taşıyan AbdiBio, 13 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulu ve yılda 11 milyon flakon, 9 milyon şırınga, 22 milyon kartuş ve 1 milyon liyofilize üretim kapasitesiyle çalışacak. Abdi İbrahim aynı gün, toplamda 600 milyon TL yatırımla hayata geçecek olan iki yeni tesisin de temellerini atacak. 2020 yılında üretime geçmesi planlanan Steril Enjektabl Üretim Tesisi, alanında Türkiye’nin en büyüğü olacak. Bunun yanı sıra temeli atılacak bir diğer tesis olan Onkoloji Üretim Tesisi de sektördeki önemli bir ihtiyacı karşılayacak.

Nezih Barut: “İlaç sektörüne yön veren, çıtayı daima yukarıya taşıyan bir şirketiz”

Toplam 1 milyar TL’yi bulan yatırımlarla ilgili konuşan Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, Türkiye’nin en köklü sanayi kuruluşlarından biri olarak ilaç sektörüne ve Türkiye ekonomisine değer katan yatırımlarını sürdürdüklerini söyledi. AbdiBio’nun açılışıyla birlikte iki yeni yatırım olan Steril Enjektabl ve Onkoloji Üretim Tesisleri’nin temelini atacak olmaktan da gurur duyduklarını belirten Barut, “Abdi İbrahim olarak cesur atılımlarımızla, ülkemize olan sorumluluğumuzla ve işimize olan tutkumuzla ilaç sektörüne yön veren, çıtayı daima yukarıya taşıyan bir şirket olduk. Temellerinde harcımızın olduğu Türk ilaç sektörünün potansiyeline, ülkemizin gücüne ve geleceğine inanarak yatırımlarımızı sürekli olarak artırdık, artırmaya da devam ediyoruz. AbdiBio da bu inancımızı ortaya koyan büyük bir eserdir” dedi.

“AbdiBio Türk ilaç sektörünün rekabetçi gücünü artıracak”

Dünyada ve Türkiye’de ilaç sektöründe büyük bir değişim ve dönüşümün yaşandığını, bu değişimin odağında da biyoteknoloji olduğunu vurgulayan Nezih Barut, “Hastalıklara karşı yeni ilaçların geliştirilmesinde biyoteknolojik yöntemler giderek daha etkili hale geliyor. AbdiBio, Abdi İbrahim’in ilaç sektöründe yaşanan bu dönüşümle ilgili vizyonunu yansıtıyor. Bu vizyon, sadece şirketimizin değil Türk ilaç sektörünün rekabetçi gücünü de artıracak, sektörümüzün bütününe değer katacaktır.” dedi.

IQVIA verilerine göre dünyada değer bazında en yüksek 10 ilaçtan 6’sının, Türkiye’de ise 9’unun biyoteknolojik olduğunu söyleyen Barut şöyle konuştu: “Biyoteknolojik ilaçların dünyada pazar payı yüzde 27, Türkiye’de ise yüzde 22. Önümüzdeki yıllarda dünyada biyoteknolojik ilaç pazarının diğer ürünlerin üzerinde büyüyeceği tahmin ediliyor. Böyle bir ortamda, Türkiye’nin lider ilaç şirketi olarak biyoteknoloji alanında da öncü olmak istedik. Abdi İbrahim’in biyoteknoloji alanında azmini, hedeflerini ortaya koyan son teknolojiye sahip AbdiBio, 400 milyon TL yatırımla Türkiye’nin en büyük biyoteknolojik ilaç üretim tesisi olma özelliğini taşıyor. Bu tesiste dünya standartlarında üretim yapacağız. Hücre bankasından başlayarak nihai ürüne kadar olan tüm üretim süreçlerini bu tesisimizde gerçekleştireceğiz. Kanser, diyabet, romatizma, merkezi sinir sistemi, göz ve kan hastalıkları tedavisinde kullanılacak biyoteknolojik ürünleri burada üreteceğiz. Bu ilaçları Türkiye’de kullanıma sunmanın yanı sıra yurtdışına da ihraç edeceğiz. Ayrıca farklı firmaların üretim ihtiyaçlarına da bu tesis aracılığıyla yanıt vereceğiz. Bütün bu faaliyetlerimiz biyoteknolojik ürün ithalatının azalmasında ve ihracatın artmasında rol oynayarak, ekonomimizin en temel gündemlerinden biri olan cari açığa da ilaç olacak. AbdiBio yatırımımızla alacağımız sonuçlar, hükümetimizin başlattığı ve bizim de şirket olarak büyük destek verdiğimiz İlaçta Yerelleşme hamlesine önemli bir katkı sağlayacak.”

“Molekül keşfinde öncü olmak istiyoruz”

Biyoteknoloji alanında yetişmiş insan gücünün az olduğunun altını çizen Nezih Barut, AbdiBio’nun çok titiz bir uzmanlık gerektiren bu alanda nitelikli istihdama fayda sağlayacağını, yeni tesiste 2 yıl içinde 250 uzmanın çalışacağını söyledi. Yurtiçindeki insan kaynağını etkin olarak sürece dahil ederken, bir yandan yeni uzmanlar yetiştireceklerini, bir yandan da yurtdışından gelen uzmanların katkısıyla bir know-how merkezi olacaklarını belirten Barut, “Türkiye’nin ilaçta büyük sıçrama yapması molekül bulmasına bağlı. Abdi İbrahim olarak bu tesisi hayata geçirdikten sonra, şimdi üzerinde duracağımız hedef molekül keşfidir. Bu alanda da öncü olmak istiyoruz” diye konuştu.

“Sektörümüzde Ar-Ge’ye en fazla kaynak ayıran şirketiz”

Abdi İbrahim’in, Türk ilaç sektörünün Ar-Ge harcamalarındaki payının yüzde 16 seviyesinde olduğunu, bu pay ile Ar-Ge’ye en fazla kaynak ayıran şirket konumunda bulunduklarını vurgulayan Barut, “Umuyorum ki bu ve benzeri yatırımlar, Ar-Ge’ye çok daha fazla kaynak ayırmamızı sağlayacak ekonomik büyüklüklere erişmemize vesile olsun. Biz Abdi İbrahim olarak, büyük düşünüp, büyük hedeflere koşma alışkanlığına sahibiz. 2020 vizyonumuzu dünyanın en büyük 100 ilaç şirketi arasında yer almak olarak belirledik. Bunun için yatırımlarımıza kesintisiz devam ediyoruz” dedi.

“Yurtdışı yatırımlarımız ile birlikte toplam yatırımımız 3 milyar TL’ye ulaştı”

AbdiBio’nun açılışıyla birlikte Türkiye’deki en büyük Steril Enjektabl ve Onkoloji Üretim Tesisleri’nin de temellerinin atılacağını belirten Barut, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Toplamda 600 milyon TL yatırımla hayata geçecek olan yeni tesislerimizde 2020 yılında üretime geçeceğiz. Üretim kompleksimizde yer alan Oftalmoloji alanımızla ilgili yatırım sürecimiz tamamlanmak üzere. 240 milyon TL tutarla hayata geçecek bu yatırım sayesinde, halen çoğu ithal olan oftalmolojik ürünler artık Türkiye’de üretilir hale gelecek. Aynı şekilde 18 milyon TL’lik yatırım bedeline sahip Hormon Üretim Alanımız da bu yıl içinde faaliyete geçecek. Esenyurt üretim kompleksimizin toplam yatırım tutarı 2.5 milyar TL. Yurtdışı yatırımlarımız ile birlikte bu rakam 3 milyar TL’ye ulaştı.”

“Şirket olarak değerimizi, memleketimize olan katkımızla ölçeriz”

Yüzde 100 yerli sermayeli bir şirket olarak 16 yıldır hem ciro, hem kutu bazında lider olduklarını, Türkiye dışında Kazakistan ve Cezayir’de bölgenin en modern tesislerini kurduklarını ve üretime başladıklarını söyleyen Barut, 12 ülkede kendi yapılanmaları ile faaliyet gösterdiklerini, ürünlerini Avrupa Birliği ülkelerinden Kanada’ya, Kuzey Afrika’dan Asya’ya geniş bir coğrafyada tam 50 ülkeye ihraç ettiklerini belirtti. Nezih Barut, 2018 yılında ihracat ve yurtdışı gelirlerde yüzde 32 oranında büyüme hedeflediklerini açıkladı.

Nezih Barut, sözlerini şöyle tamamladı: “Ülkemizin karşı karşıya kaldığı her türlü tehditte üretim ve istihdam gücümüzle mücadeleye destek veriyoruz. Sadece 15 Temmuz hain darbe girişiminden bu yana yeni istihdam sağladığımız kişi sayısı 1.175’e ulaştı. Abdi İbrahim’in yurtdışı pazarlar dahil şu an 4.000 çalışanı bulunuyor. 2018 yılı sonuna kadar bu sayıyı 4.500’e çıkararak, Türk ilaç sektörünün en çok istihdam sağlayan şirketi olma unvanımızı koruyacağız. Sektörümüzün gelişimine hizmet etmek, en önemlisi de doğup büyüdüğümüz topraklara olan borcumuzu ödemek en büyük arzumuz. Biz şirket olarak değerimizi, memleketimize olan katkımızla ölçeriz. Bu inançla bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da daha fazla yatırım yaparak, daha fazla üreterek, daha fazla ihracat gerçekleştirerek ve daha çok istihdam sağlayarak hem şirketimize hem de ülkemiz ekonomisine değer katmaya devam edeceğiz.”