Ana Sayfa Ana Sayfa 71. Dünya Sağlık Asamblesi

71. Dünya Sağlık Asamblesi

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom:  ” Ebola salgınıyla başa çıkmak için 2014’e göre çok daha iyi konumdayız” – “Açıkça belirtmeliyim ki DSÖ cinsel taciz ile sömürü ve istismarına sıfır tolerans göstermektedir”

Asamblede Genel Kurul’a hitap eden Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, sağlığın tartışmasız en temel insan hakkı olduğunun altını çizerek dünyada halen sağlık hizmetlerine erişemeyen milyonlarca insanın bulunduğunu ifade etti.

Sürdürülebilir finansman, yetişmiş insan gücü ve güçlü altyapı üzerine inşa edilmiş bir sağlık sisteminin ancak politik kararlılık ile oluşturulabileceğini vurgulayan Gümüş, şu değerlendirmeleri yaptı:
“Ülkemiz bu anlayışla, 2002 yılından bu yana başarılı bir sağlık sistemi reformu yürütüyor. Toplum temelli bir yaklaşım ile birinci basamak sağlık hizmetlerinin verimliliğini artırdık. İkinci basamak sağlık hizmetlerinde de önemli başarılar kaydettik.
“Türkiye, son yıllarda hayata geçirdiği sağlık reformları çerçevesinde edindiği tecrübeyi tüm ülkelerle paylaşmaya hazırdır”
“Türkiye’de vatandaşların yüzde 98’inin genel sağlık sigortası şemsiyesi altında
“Kanser gibi yüksek maliyetli tedaviler tamamen devlet tarafından karşılanıyor.
“Kamu-Özel Ortaklığı modeli ile büyük ölçekli modern şehir hastaneleri inşa edildi.
“Türkiye, Filistin halkına desteğini sürdürecek”

 

tamamı için kaynağa bakınız