Ana Sayfa İlaç ‘Yılın En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi’

‘Yılın En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi’

Türk Diyabet Cemiyeti ve Novo Nordisk’in işbirliğiyle ‘diyabetli’ algısını değiştirmek için oluşturulan diyabet koşu takımı TEAM1, Outdoor Fitness Dergisi tarafından Yılın En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi seçildi

Türk Diyabet Cemiyeti ve Novo Nordisk’in işbirliğiyle ‘diyabetli’ algısını değiştirmek için oluşturulan diyabet koşu takımı TEAM1, bu yıl ilk kez Doğa Sporları Ödülleri kapsamında verilen Outdoor Fitness Dergisi “Yılın En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi” ödülüne layık görüldü. Diyabet, obezite, hemofili, büyüme hormonu ve hormon replasman tedavilerinin öncü şirketi Novo Nordisk Türkiye ve Türk Diyabet Cemiyeti’nin, Ocak ayında hayata geçirdiği TEAM1 Koşu Takımı ilk olarak Mart ayında Antalya’da düzenlenen Runatolia Maratonu’na katılmıştı.

Diyabet ve spor ilişkisine dikkat çekmek amacıyla Tip1 diyabetlilerden oluşan TEAM1 Koşu Takımı, kurulmasından çok kısa bir süre sonra ilk ödülünü kazandı. Outdoor Fitness Türkiye okuyucuları ve GS TV’de yayınlanan ‘Güzel Spor’ programının izleyicilerinin oylamasıyla seçilen projelere derginin Nisan sayısında geniş yer verilecek.

Ödülü kazanmaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirten 95 yıllık diyabet tedavisinin öncü firması Novo Nordisk Türkiye Pazarlama Direktörü Canan Sağlıcak, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Her 100 kişiden 14’ünde görülme oranıyla Türkiye, Avrupa’da en yüksek diyabet görülme sıklığına sahip ülke. Bu popülasyon içinde yaşamları boyunca insülin kullanmak zorunda olan Tip 1 diyabetli insanlarımız önemli bir yere sahip. Vücutları az veya hiç insülin üretmeyen Tip 1 diyabetli insanlarımız modern insülin tedavisi ve hareketli bir yaşam ile diyabetlerini etkin olarak yönetebilirler. Diyabet konusunda sürekli yeni tedaviler geliştiren bir şirket olarak amacımız, diyabetli insanların modern insülin tedavisi sayesinde hayatlarında hiçbir aktiviteden geri kalmalarına gerek kalmadığını göstermek. TEAM1 Koşu Takımı ile öncelikle diyabet hastalarına aktif bir hayat sürmeleri gerektiği mesajını vermek istiyoruz. Bu takım sadece koşmuyor, aynı zamanda tüm tecrübelerini de çevresiyle paylaşıyor. Sporun diyabetle olan ilişkisini anlatıp farkındalık yaratarak gençlere rol modeli oluyorlar.”

Projelerinin ödül kazanmasından dolayı gururlandığını ifade eden Prof. Dr. Taner Damcı, “Düzenli hareket yani spor, diyabetin önlenmesinde, tedavisinde ve takibinde önemli bir yer tutuyor. Doğru zamanda insüline başlamak, optimum şeker kontrolü için çok önemlidir ve komplikasyonları engeller. Yeni ve daha üstün modern insülinler hipoglisemiyi yönetmekte bize avantaj sağlıyor. TEAM1 sayesinde halkımızın doğru tedavi ile hayatlarında hiçbir engel tanımadan yaşayabileceklerini gösterme imkanımız olduğu için çok mutluyum” dedi.

Novo Nordisk’in desteğiyle 5 Kıtada 5 Ultra-Maraton koşmayı hedefleyen TEAM1 Takım Kaptanı Gürkan Açıkgöz ise “Bu ödülü kazanarak, diyabetli insanların hayattan geri kalmalarına gerek olmadığını bir kez daha göstermekten dolayı mutluyum. Çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. diye konuştu.

Outdoor Fitness Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Çelik de Team 1 Diyabet Koşu Grubunu, baştan beri takip ettiklerini ve desteklediklerini belirtti ve “Biz de destek olup böyle kıymetli bir amaç için kurulan bu grubu Türkiye’ye kazandıranlara teşekkür ederiz! Ödüllerin doğa sporlarında gelişmelerin devam etmesi, oluşumlara motive ve takdir niteliğinde olması üzerine yola çıkmıştık. Amacımıza ulaştıysak ne mutlu” şeklinde açıklamada bulundu.

Team1 Hakkında:

Tip1 diyabetlilerin yaşamın her alanında olduğu gibi spor konusunda da engel tanımayacağını göstermek amacıyla oluşturulan “TEAM1 Koşu Takımı” Novo Nordisk Türkiye’nin ve şirketin dijital markası www.diyabet.com web sitesinin koşulsuz sponsorluğuyla yola çıktı. Tip1 diyabetli olup da sporla, özellikle maraton koşmakla ilgilenen bireyleri bir araya getirme hedefiyle kurulan TEAM1 Koşu Takımı’nın danışmanlığını kendisi de maraton koşucusu olan Prof. Dr. Taner Damcı, kaptanlığını Tip1 diyabetli ultra maraton koşucusu Gürkan Açıkgöz yapıyor.

Prof. Dr. Taner Damcı kimdir?

1993 yılından beri İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Endokrinoloji Diyabet ve Metabolizma Bilim Dalı’nda görev yapıyor. Bilimsel ilgi alanları arasında; obezite ve tip 2 diyabetin tedavisi ve yaşam biçimi değişikliğinin insan sağlığı üzerine etkileri başta geliyor. 1995’te Dünya Diyabet Federasyonu Genç Araştırıcı ödülü ve bursu ile İngiltere’de Manchester Üniversitesi’nde çalıştı. Halen Türk Obezite Vakfı Başkanı olan Prof. Dr. Taner Damcı, pek çok uluslararası kuruluşun üyesi. Obezite ve diyabet konularında çok sayıda makale ve kitap bölümü yazdı. Türkiye’de ve dünyada pek çok dağa tırmanan Prof. Dr. Damcı, 2001 yılında Sahra Çölü’nde 250 km koştuğu “Marathon des Sables” yarışı ile ilk Türk çöl ultra maraton koşucusu oldu. Daha sonra Şili’de “Atacama Crossing” ve Çin’de “Gobi March” ultra maratonlarını bitirdi. 2012 yılında Antarktika’da “The Last Desert” ultra maratonunda Güney Kutbu’nda kar ve buz üzerinde 250 km koştu. Bu yarışta organ nakli konusunda toplumsal farkındalık yaratarak organ nakli geçirmiş çocukların eğitimlerinde kullanılmak üzere bağış topladı. 2010 yılından beri düzenlenen “Likya Yolu Ultra Maratonu” ve “Runfire Cappadocia” ultra maratonlarının kurucusu ve yarış direktörü. Prof. Dr. Damcı’nın Mindfulness ile yaşam biçimini sağlıklı yönde değiştirme konusunda yazılmış “Bir Yol Var” ve “Koşuyorum Öyleyse Varım” adlı kitapları bulunuyor. http://www.cognita.com.tr/

Gürkan Açıkgöz kimdir?

Ultra maraton koşucusu Gürkan Açıkgöz, 21 yaşından beri Tip 1 diyabetli. Türkiye’de maraton koşan ilk Tip1 diyabetli olan Açıkgöz, tüplü dalış, rafting, motokross, motosiklet enduro, dağ bisikleti gibi farklı spor disiplinleri ile ilgilendikten sonra koşmaya karar verdi. Son yıllarda düzenli koşarak birçok yarışa katıldı. “Koşullar ne olursa olsun, bir yolu vardır. Ben o yolu koşmayı seçiyorum” diyen atlet Gürkan Açıkgöz dünyanın çeşitli yerlerinde birçok ultra maraton koşmayı hedefliyor. Cappadocia Ultratrail 60k, Likyayolu Ultramaratonu 240k, İznik Ultra 50k, Runfire Cappadocia Ultra maratonu 250k, Lavaredo Cortina Trail 46k, Likya Yolu Ultramaratonu Uzunetap110k, Çekmeköy trail serisi 30k, 50k, Garmin Ziria Skytrail 30k, Aladağlar Skytrail 50k, Olympos Marathon 44k, Two Castle Ultra Cyprus 28k, Runtalya 42k, İstanbul Maraton 42k, Athens Classic Marathon 42k, koştuğu yarışlardan bazıları. https://www.facebook.com/pg/gurkanacikgozofficial

Türk Diyabet Cemiyeti Hakkında:

1955 yılında kurulan Türk Diyabet Cemiyeti, diyabet hastalığı, korunma yolları ve tedavisi hakkında halkın bilinçlenmesini sağlayan, eğitimler ve kamplar, kongreler düzenleyen, bilimsel araştırmaların yapılması ve politikaların oluşturulmasına destek veren, yayınlar çıkaran Türkiye’nin ilk ve önde gelen kurumlarından biridir. www.diyabetcemiyeti.org

Novo Nordisk Hakkında:

Genel merkezi Danimarka’da bulunan Novo Nordisk, diyabet tedavisi alanında 95 yıllık yenilikçi bir geçmişe ve liderliğe sahip global bir sağlık şirketidir. Şirket; obezite, hemofili, büyüme hormonu ve hormon replasman tedavilerinde de öncüdür. 79 ülkede yaklaşık 42 bin yüz çalışanıyla faaliyet gösteren Novo Nordisk’in ürünleri, 170’in üzerinde ülkede hastaların hizmetine sunulmaktadır. Novo Nordisk hakkında detaylı bilgi edinmek için www.novonordisk.com adresini veya Facebook, Twitter, LinkedIn, YouTube hesaplarını ziyaret ediniz.