Ana Sayfa Yapay Zeka & Teknoloji AB’den yapay zekaya dev yatırım

AB’den yapay zekaya dev yatırım

Avrupa Birliği de yapay zeka çalışmaları için harekete geçti. AB Komisyonu, AR-GE çalışmalarına 1.5 milyar euro, yani yaklaşık 7.5 milyar TL ayırdı.

Yapay zeka çalışmalarına Avrupa Birliği de katıldı. Bu alandaki AR-GE çalışmaları için yatırım kararı aldı. AB Komisyonu, üye ülkelerdeki yapay zeka yatırımlarının artması ve rekabetin güçlenmesine yönelik tedbirlerini açıkladı. Bu kapsamda, Horizon 2020 programından yapay zeka çalışmalarına 1.5 milyar euro, yani yaklaşık 7.5 milyar TL yatırım yapılacak. Ulaştırma, sağlık ve tarım alanlarında yapay zekanın gelişimi desteklenecek.

Sadece AB Komisyonu değil, üye ülkeler de yapay zekaya çalışmaları için destek verdi. Ayrılan bütçe 4 milyar dolar. Bu, Amerika Birleşik Devletleri’nin benzer çalışmalar için ayırdığı bütçenin beşte birine dek geliyor. Yapay zekaya yatırım yapan Avrupa Birliği, robotların insanların yerini almasına ise temkinli yaklaşıyor. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Andrus Ansip, “Elektrik süpürgesinin insan haklarına sahip olacağını sanmıyorum” diyor.