Ana Sayfa Tıp&Sağlık Sağlık-Sen 2018 Yılı Beklentilerini Açıkladı

Sağlık-Sen 2018 Yılı Beklentilerini Açıkladı

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, 2018 yılının sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının yüzünün güldüğü bir yıl olması gerektiğini söyledi. Memiş, yıpranma payının bütün sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde en kısa sürede hayata geçmesini istediklerini, diğer taleplerinin de hayata geçene kadar takipçisi olacaklarını kaydetti.
Sağlık-Sen Genel Başkanı Memiş, 2017 yılını genelde kamu görevlileri, özelde ise sağlık ve sosyal hizmet çalışanları açısından verimli bir şekilde tamamladıklarını ifade etti. Başarılı bir toplu sözleşme dönemi geçirdiklerine dikkat çeken Memiş, “Kamu Personeli Danışma Kurulu ile Kurum İdari Kurul Toplantılarında çalışanlarımız mücadele ettik. Sorunları masaya taşıdık, çözüm önerileri sunduk. Sağlık-Sen olarak her zaman dile getirdiğimiz bir şey var, sorunlardan beslenen değil, sorunları çözerek sendikacılık yapıyoruz“ dedi.

“Kadro talebimizin takipçisiyiz”
2017’nin son günlerinde sendikal anlamda elde ettikleri büyük başarılardan birinin, 4C’li çalışanların 4B kadrosuna alınması olduğunu belirten Memiş, taşeron çalışanlara kadro verilirken, vekil ebe hemşireler, kamu dışı aile sağlığı merkezi çalışanları ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında ek ders karşılığı görev yapanların kadroya dahil edilmemesinin bir eksiklik olduğunu kaydetti.
2018’de kadro taleplerinin takipçisi olacaklarını ifade eden Memiş, yıpranma payının yasalaşma sürecine girildiğine dikkat çekerek, 2018 yılının, bu sürecin bütün çalışanları kapsayacak şekilde yasalaştığı bir yıl olması gerektiğini söyledi.
Bunun yanı sıra ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, adaletsiz döner sermaye sisteminin değiştirilmesi, sağlıkta şiddetin önlenmesi için etkin yasal düzenlemelerin de 2018’de hayata geçirilmesini isteyen Memiş, Kamu Personeli Danışma Kurulu ve Kurum İdari Kurul toplantılarına taşıdıkları taleplerin de takipçisi olacaklarını dile getirdi.
Lisans tamamlama konusuna da değinen Memiş, 200 bin sağlık çalışanına lisans tamamlama hakkı kazandıran sendika olarak lisans tamamlamada yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için de çalıştıklarını kaydetti.

“Yeni istihdamlar yapılmalı”
Metin Memiş açıklamasında, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ın, 2018’in ilk ayında sağlık çalışanlarına yönelik yasal düzenleme yapılacağını açıkladığını hatırlatarak, “Bu düzenleme gerek bizim ilettiğimiz talepler gerekse sahanın gerçekliğine uygun şekilde gerçekleşmeli, verilen sözlere umut bağlayan sağlık çalışanlarında hayal kırıklığı oluşturmamalıdır. Sağlık çalışanları büyük bir özveri ile çalışmaktadır. Bu özveri karşılıksız bırakılmamalı, sağlık çalışanlarının taleplerini karşılayacak, motivasyonlarını artıracak düzenlemeler hayata geçirilmelidir. Bunların başında ise yeni istihdamlar yapılarak iş yükünün azaltılması, yıpranma payının herkesi kapsayacak şekilde yasalaşması, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, şiddeti kesin olarak önleyici düzenlemelerin hayata geçmesi gelmelidir” dedi.
2017’nin son günlerinde Sağlık Bakanlığı’nın çalışan motivasyonunun artırılmasına yönelik yayınladığı genelgeyi önemsediklerini belirten Memiş, esas konunun ise bu genelgenin hayata geçmesi ve uygulanması olduğunu söyledi.