Ana Sayfa Duyurular&Mevzuat Minik Fatih ile ilgili bakanlıktan açıklama

Minik Fatih ile ilgili bakanlıktan açıklama

Paylaş

Nefes borusuna fasulye kaçması sonucu hayatını kaybeden 2 yaşındaki Fatih bebeğin ölümüyle ilgili Sağlık Bakanlığı açıklama yaptı.

Diyarbakır’ın Beneklitaş köyünde Çimen ailesinin 2 yaşındaki çocukları Fatih, 3 gün önce yemek yerken fasulye tanelerini ağzına attı. Çocuk daha sonra öksürmeye başladı. Öksürüğü kesilmeyen çocuğu ailesi önce Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne, ardından da Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne götürdü. Her iki hastanede de doktorların herhangi bir bulguya rastlanmadığını belirtmesi üzerine çocuk eve götürüldü. Önceki gün fenalaşan Fatih Çimen, götürüldüğü hastanede yaşamını yitirdi.Aile, çocuklarının ölümünde ihmali olduğu iddiasıyla doktorlar ve her iki hastane hakkında suç duyurusunda bulundu.

Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı’ndan şu açıklama yapıldı.

“Medyada, 4 Ocak 2018 tarihinde “Nefes borusuna fasulye kaçan minik Fatih’in ölümünde ihmal iddiası” başlığıyla yer alan haberler üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür.

Hayatını kaybeden 2 yaşındaki hasta 2 Ocak tarihinde Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi Acil Servisine şiddetli öksürük şikayeti ile başvurmuştur.

Burada yapılan muayene ve tetkikler sonucunda ” Solunum yolunda yabancı cisim” tanısıyla 3. basamak sağlık hizmeti sunan Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edilmiştir.
Hasta, burada yapılan tetkikler sonucunda patolojik bulgulara rastlanmadığı belirtilerek taburcu edilmiştir. Bir gün sonra da fenalaşarak maalesef hayatını kaybetmiştir.

Olayla ilgili Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğümüz inceleme başlatmıştır.

Hayatını kaybeden yavrumuza Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Kamuoyunun bilgisine saygı ile sunulur.”