Ana Sayfa Tıp&Sağlık Kadavra skandalında ikinci perde! Kredi çekmişler

Kadavra skandalında ikinci perde! Kredi çekmişler

DEÜ Hastanesi yönetimi, kadavra skandalı hakkında suç duyurusunda bulundu. Ancak bu süreçte ortaya bir iddia daha atıldı. Prof. Dr. Orhan Mağden’in “Kadavraları bankadan kredi çekerek aldım” dediği öne sürüldü.

İzmir’deki Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Anatomi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Mağden’in üniversiteye ait 4 kadavrayı izin almadan İstanbul Okan Üniversitesi’ne verdiğinin ortaya çıkmasıyla patlayan skandal yargıya taşındı. DEÜ Rektör Vekili Erdal Çelik’in talimatıyla iç soruşturmayı tamamlayan üniversiteyönetimi olayla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulundu. Bu arada, Okan Üniversitesi’ne verdiği kadavralarla ilgili söz hakkının kendisinde olduğunu savunan Prof. Dr. Mağden’in, Rektör Vekili Prof. Dr. Çelik’e söz konusu kadavraları bankadan kredi çekerek satın aldığını iddia ettiği öğrenildi.

NE OLMUŞTU?

Rektör Vekili Çelik, “Kredi ile kadavra satın alınması iddiası çok daha çirkin ve yanlış. Bu kadavralar üniversitenin envanterine kayıtlı.
Bu yaklaşım ve bu ifadeyi, en az bu kadavraları hastanemizden kaçırmak kadar yanlış ve talihsiz bir savunma olarak görüyorum” diye konuştu.
DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’ne 19-20 yıl önce getirilen iki kadavranın Anatomi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Mağden tarafından izinsiz ve gizli bir şekilde İstanbul’da özel bir üniversiteye kaçırıldığı iddiası geçtiğimiz günlerde gündeme bomba gibi düştü. Olayın ortaya çıkmasının ardından Mağden, Anabilim Dalı Başkanlığı görevinden alınıp hakkında soruşturma başlatıldı. İddialar arasında, Prof. Dr. Mağden’in ders vermek üzere anlaştığı İstanbul’daki özel üniversite hastanesindeki maaşını artırmak için pazarlık yaptığı ve kadavraları da bu yüzden İzmir’den İstanbul’a götürdüğü de yer aldı.

‘ÇOK ÇİRKİN VE YANLIŞ’

KAYIP SAYISI ARTTI

Yeni Asır