Ana Sayfa Tıp&Sağlık Hastalar ve donörler Sağlık Bakanlığı aracılığıyla birbiriyle mektuplaşt

Hastalar ve donörler Sağlık Bakanlığı aracılığıyla birbiriyle mektuplaşt

Birbirleri hakkında yaş ve cinsiyet dışında hiçbir bilgiye sahip olmayan hastalar ve donörleri, Sağlık Bakanlığı aracılığıyla birbiriyle mektuplaştı. Gazete Habertürk’ten Fatmanur Boylu’nun haberi.

Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKÖK), 500’den fazla hastaya ilik bulup yaşam ışığı oldu. Birbirleri hakkında yaş ve cinsiyet dışında hiçbir bilgiye sahip olmayan hastalar ve donörleri, Sağlık Bakanlığı aracılığıyla birbiriyle mektuplaştı. İşte nakilden 2 yıl sonra yüz yüze tanışma imkânı bulabilecek donör ve hastaların gönderdikleri o duygu yüklü isimsiz mektuplar…

‘ANNEMLİ GÜNLER BAĞIŞLADI’

61 yaşındaki Yaşar Dervişoğlu meme kanserini atlattıktan sonra bu defa LÖSEMİ ile mücadele etmeye başladı. Uygun ilik Adana’da bulundu. Kızı Nazlı, kendisiyle yaşıt donöre annesiyle birlikte mektup yazdı. “Annem sürekli ‘O yüce yürekli gönüllü kim? Bu bilince nasıl sahip olmuş? Dilerim büyük bir acı yaşayıp yakınını bu hastalıktan kaybetmemiştir?’ diye soruyordu.

‘O MİNİK YÜREĞE İYİ BAK’

Konya’da yaşayan 46 yaşındaki Yusuf Naci Çeken, 3 yaşındaki bir kız çocuğuna can oldu. İki erkek çocuk sahibi Çeken duygularını şöyle anlattı: “Eşleşme olduğunda hastayla aramda akrabalık bağı olabileceğini söylediler. Hep bir kızım olsun istemiştim. Allah bana ilik nakliyle bir kız çocuğu nasip etti. İlik vermeyi bedenimin zekâtı olarak gördüm. İki yıl tamamlandığında kızımla görüşmek istiyorum. Onu gördüğümde dayanamayıp ağlayacağıma eminim.” Çeken, donörü olduğu kız çocuğunun annesinden gelen mektubu şöyle cevapladı: “Bebeğin iyileştiğini ve kucağıma alıp öptüğümü düşlüyorum. Nakilden sonra biraz ağrılı süreç geçirdim ama sizinkilerin yanında sivrisinek vızıltısı. O minicik yüreğe iyi bak.”