Ana Sayfa Yapay Zeka & Teknoloji Fransa yapay zekâ ve veri güvenliğini stratejik sektör ilan ediyor

Fransa yapay zekâ ve veri güvenliğini stratejik sektör ilan ediyor

Fransa, ülkenin stratejik açıdan önemli ve kontrol edilmesi gereken sektörler listesine yapay zekâ ve veri güvenliğinin de eklenebileceğini söyledi.

Fransız Dış İşleri Bakanı Bruno LaMaire, cuma günü yaptığı açıklamada, “Fransa’nın yapay zekayı ve veri koruma şirketlerini ülke için stratejik açıdan önemli bulduğunu, bu sebeple hükümetin, Fransız şirketlerinin bu endüstrilerden dış alımlarını engelleyebileceğini” söyledi.

Reuters’ın haberine göre, Fransa’da 2014’te düzenlenen bir kararname ile yabancı şirketler enerji, telekomünikasyon, ulaşım, su ve sağlık sektörlerindeki Fransız menşeili şirketlerin yönetimini devralmadan önce Fransız devletinin iznine tabi oluyor.

Le Maire BFM TV’de ayrıca şunları dile getirdi:” Kanaatimce, mevcut ekonomik eğilimlere baktığınızda, bu kararnameye eklenebilecek bariz pek çok sektör var. Pek çok şeyin kişisel veri ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Gerçekten yatırımcıların verilerimizi pazarlamasını istiyor muyuz? Yapay zekâyı düşünüyorum da, daha fazla yatırım beklediğimiz, çok hassas bir sektör.”

Siber Bülten’de yer alan hbere göre bunun yanında, bir Fransız şirketi, yabancı bir veri koruma şirketini devralmaya girişmiş durumda: Fransız güvenlik şirketi Thales ve Amsterdam merkezli Gemalto perşembe günü yayınladıkları ortak bildiride geçen ay Thales’in 4.8 milyar EUR’luk Gemalto nakit satın alımının 2018 yılının ikinci yarısında kapanması beklendiğini açıkladı.