Ana Sayfa Tıp&Sağlık Denizli Büyükşehir’in sağlık ordusu

Denizli Büyükşehir’in sağlık ordusu

Paylaş

DENİZLİ Büyükşehir Belediyesi’nin Evde Bakım ve Sağlık Merkezi 3 doktor, 34 sağlık personeli, 8 ambulans, 65 araç ve 210 personeliyle vatandaşlara hizmet veriyor. Sağlık kuruluşlarına ücretsiz nakil hizmeti de veren belediye, evde bakım ve sağlık ordusu kent merkez ve ilçelerdeki toplam 622 mahallesinde kimsesizlere kucak açıyor.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın “Kimse sahipsiz kalmayacak” sloganıyla başlattığı Büyükşehir Belediyesi Evde Bakım ve Sağlık Merkezi, günlük yaşam faaliyetlerini tek başına sürdüremeyen, evde bakım hizmetine ihtiyaç duyan, yaşlı, engelli ve yatalak vatandaşların kişisel bakımları ile yaşadıkları evin temizlik ihtiyaçlarını gideriyor. Bakım hizmetlerinin yanında evde sağlık hizmeti de veren merkez, yine Denizli’de ikamet eden yaşlı, yatağa bağımlı, engelli hastalar, kronik rahatsızlığı yüzünden yürüyemeyen vatandaşların tanısı konulmuş sağlık sorunlarının ev ortamında planlanan tedavisinin takibi ve uygulamasını yapıyor. Hasta vatandaşların acil durumları dışındaki sağlık problemleri için Denizli Büyükşehir Belediyesinin sağlık ekipleri tarafından koruyucu ve iyileştirici tedavi hizmetleri de ücretsiz olarak veriliyor. Ayrıca nakil ambulanslarıyla da hastalar, hastanelere de ücretsiz götürülüyor.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Osman Zolan, Evde Bakım ve Sağlık Merkezi’nin sadece kent merkezinde değil, tüm ilçelerde hizmet verdiğini belirterek, “Bir gün hepimiz bu dünyaya veda edeceğiz. Ancak bir insanımız son nefesini verirken ‘nereden geldim bu dünyaya, keşke gelemeseydim’ diye veda ederse; karnı aç, acılar içinde veda ederse bunun tek sorumlusu benim. Bugün Denizli’mizde aç yatan varsa, sorumlusu benim. Acı çekene, derdi olana benim ulaşmam lazım. Nerede muhtaç insanımız varsa bizlere ulaştırın” dedi.

Başkan Zolan, uzun süredir banyo yapamayan, yatalak, engelli, aylardır kapısı çalınmayan vatandaşların bulunduğunu ifade ederek, “Yatarken sırtı yara olmuş yaşlılarımız var. Onlara özel hasta yatağı alıyoruz. Kişisel bakımları ile sağlık hizmeti veriyoruz, pansumanlarını gerçekleştiriyoruz. Bünyemizde 8 ambulansımız var, sağlık personelimiz var. İhtiyacı bulunan vatandaşlarımızın hasta nakil işlemlerini ücretsiz gerçekleştiriyoruz. Bir şehir demek sadece binalar, yollar, parklar demek değil. Bunun yanında gönüller de yapmak gerekiyor” diye konuştu.

Ramazan ÇETİN / DENİZLİ, (DHA)