Ana Sayfa Ecza Antibiyotikten sonra sıra antidepresan ve solunum sistemi hastalıkları ilaçlarında…

Antibiyotikten sonra sıra antidepresan ve solunum sistemi hastalıkları ilaçlarında…

Paylaş
TİTCK Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz, antibiyotiklerden sonra şimdi de antidepresanlar ve solunum ilaçlarıyla ilgili ’sıkı takip uygulamasının’ başlayacağını duyurdu.
TİTCK Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz, 6 Ocak 2018 günü, özel davetli olarak katıldığı Selçuk- As Ecza Akademisi Mesleki Gelişim Toplantısı/ Ankara’ nın açılışında konuştu.
Gürsöz, yaptığı konuşmada TİTCK’ nın 2017 yılında ilaca ilişkin yaptığı çalışmaları aktardı. İlaçla ilgili çalışmalarda başarılı bir yıl geçirdiklerini söyledi. Akılcı İlaç Uygulaması’ na ilişkin de konuşan Gürsöz, şunları söyledi:
 
’’Antibiyotiklerle ilgili gerçekleştirdiğimiz Akılcı İlaç Uygulaması sonucu ülkemizde antibiyotik kullanımını % 10 düşürdük. Yılı başarıyla tamamladık. Yaptığımız çalışmalarla gereksiz antibiyotik kullanımını engelliyoruz. Gereksiz antibiyotik kullanımına ilişkin çalışmayı sürdüreceğiz. Bu yıl aynı çalışmayı antidepresanlar ve solunum ilaçlarıyla ilgili yapacağız. Burada da aynı başarıyı yakalayacağımıza, gereksiz ilaç kullanımının önüne geçeceğimize inanıyoruz.’’
TİTCK Başkanı bundan sonra daha fazla sahada olacaklarını, TİTCK yetkililerinin sıklıkla eczane ziyaretleri yapacaklarını, eczacıları dinleyeceklerini söyledi.