Ana Sayfa Tıp&Sağlık Akıllı tıbbi cihaz doktor ile iletişim sağlıyor!

Akıllı tıbbi cihaz doktor ile iletişim sağlıyor!

Akıllı tıbbi cihaz alanındaki gelişmeler ile sağlık konusunda daha nitelikli bir hizmet verilmesi sağlanıyor. Son olarak geliştirilen akıllı tıbbi cihaz, özellikle doktor sayısının az olduğu bölgelerde hastaların sağlık hizmeti almasını sağlayacak.

Akıllı tıbbi cihaz: Consult Station

CIA verileri düşük gelirli ülkelerin yüksek gelirli ülkelere göre kişi başına düşen hekim sayısının 10 kat az olduğunu göstermektedir. Nijerya’da 10.000 kişi başına yaklaşık dört doktor bulunurken, Gana’da 10.000 kişiye yalnızca bir tane doktor var. Fransa gibi Avrupa ülkelerinde bu sayı yaklaşık 30’dur. Yine de gelişmiş ülkelerde de kırsal alanlarda doktora ulaşım konusunda zorluk yaşanabilmektedir.

Fransız doktor Franck Baudino, Afrika köylerine ulaşmanın 2-3 günü almasından rahatsız olarak yeni bir akıllı tıbbi cihaz geliştirmeyi amaçladı. 2008’de H4D’yi (Development for Health) kurdu ve 7 yıllık Ar-Ge çalışmalarının ardından ilk bağlantılı tıbbi cihazını geliştirdi.

Consult Station 191 cm uzunluğunda, 121 cm genişliğinde ve 285 kg ağırlığındaki bağımsız bir teletıp kabini olup, 93/42 / EEC Avrupa Yönergesi gereksinimlerini karşılayan patentli ve sertifikalı tıbbi cihazdır. Beyaz, temiz tasarımı, hijyenik, rahat ve hastane danışmanlık odası görünümüne sahiptir.

akıllı tıbbi cihaz

İçinde profesyonel tıbbi araçlar, ekranlar ve nitelikli doktorlarla iletişim için bir video sistemi bulunuyor. Doktor tarafından yönlendirilen bir hasta, ekipmanı kan basıncı, nabız sayısı, kan oksijen seviyesi, boy, ağırlık ve sıcaklık gibi vital bulguları ölçmek de dahil olmak üzere geniş bir sağlık kontrolleri yelpazesi gerçekleştirmek için kullanabilir.

Bir elektrokardiyogram kullanarak bir stetoskop ile kalp ve akciğerleri dinleyebilir, dermatoskop ile cildi test eder ve gözleri bir fundus kamerası ile test eder. Görsel ve sesli testler ve kan şekeri seviyesi izleme özelliği de bulunmaktadır.