Ana Sayfa Ana Sayfa ‘Türkiye’nin bir numaralı Japon ilaç firması olmayı hedefliyoruz’

‘Türkiye’nin bir numaralı Japon ilaç firması olmayı hedefliyoruz’

Paylaş

Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, Abdi İbrahim ile Japonya’nın ilaç devi Otsuka’nın ortaklığında 2012 yılında kurulan Abdi İbrahim Otsuka’ya ilişkin, “Çok önemli tedavi alanlarındaki ürünleri Türk tıbbının hizmetine sunuyoruz. Yalnızca Türkiye ile sınırlı kalmıyor; Cezayir, Tunus ve Singapur’a da bu ürünleri ihraç ediyoruz. 2023 yılında Türkiye’nin bir numaralı Japon ilaç firması olmayı hedefliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türk ilaç sektörü şirketi Abdi İbrahim ile Japonya’nın ilaç şirketi Otsuka’nın ortaklığında 2012 yılında kurulan Abdi İbrahim Otsuka, 5. yaşını kutladı.

Şirketin genel merkezinde düzenlenen 5. yıl etkinliğinde çeşitli değerlendirmeler yapan Barut, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin gelişiminde ilaç sektörünün stratejik öneme sahip olduğunu belirterek, Abdi İbrahim Otsuka’nın Japonya ile köklü ticari ilişkilerin ve dostluğun en iyi örneği olduğunu kaydetti.

Abdi İbrahim’in iyileştirme arzusu ile Otsuka’nın yenilikçi yüzünün bir araya gelerek her iki şirkete de önemli katkılar sağladığını belirten Barut, “Abdi İbrahim Otsuka, sadece iki farklı şirketin ortaklığı ile kurulmuş bir yapı değil, aynı zamanda iki farklı kültürün uyumunun da güzel bir örneğidir.” ifadelerini kullandı.

Otsuka ile yaklaşık 15 yıldır güven ilişkisi temeline dayanan ve güçlenerek büyüyen bir iş ortaklığı içinde olduklarını aktaran Barut, “2003 yılında lisansörlük kapsamında başlayan ilişkilerimiz 2012 yılında ortaklığa dönüştü. Yüzde 50 ortaklık yapısıyla Abdi İbrahim Otsuka’yı kurduk. Abdi İbrahim Otsuka, Türkiye ilaç sektöründeki ilk ve tek Japon ortaklığıdır. Abdi İbrahim Otsuka, sadece iki farklı şirketin ortaklığı ile kurulmuş bir yapı değil, aynı zamanda iki farklı kültürün uyumunun da güzel bir örneği. Bu iki büyük firmanın ortaklığı ile kurulmuş olmanın elbette oldukça fazla avantajı var. Otsuka’nın misyonu, yenilikçi ürünleri ve deneyimli Ar-Ge’si ile 105 yıllık köklü geçmişe sahip Abdi İbrahim’in tecrübesi, vizyonu ve uzun yıllara dayanan başarı hikâyesi, Abdi İbrahim Otsuka’ya güç veren başlıca unsurlar arasında yer alıyor.” bilgilerini verdi.

Otsuka’nın inovatif ürünlerini, Türkiye’deki tesislerinde yüksek kalite standartlarında ürettiklerini belirten Barut, değerlendirmesini şöyle tamamladı:

“Bir yandan yerel üretime katkı sağlamaya devam ederken, diğer yandan çok önemli tedavi alanlarındaki ürünleri Türk tıbbının hizmetine sunuyoruz. Yalnızca Türkiye ile sınırlı kalmıyor; Cezayir, Tunus ve Singapur’a da bu ürünleri ihraç ediyoruz. 2023 yılında Türkiye’nin bir numaralı Japon ilaç firması olmayı hedefliyoruz.”

– “Bu iyi ilişkinin sonsuza dek sürmesini diliyorum”

Otsuka Pharmaceutical Başkanı İchiro Otsuka da Abdi İbrahim ile süregelen başarılı iş birliğinin beş yıldır güçlü bir ortaklık çatısı altında devam etmesinden duyduğu mutluluğu ifade ederek, “2012 yılında 100 yaşını kutlayan Abdi İbrahim ve 2021 yılında 100 yaşını kutlayacak olan Otsuka olarak Türk halkına sağlık hizmetlerinde beraber katkıda bulunmaya, özenle çalışmaya devam edeceğiz. Bu iyi ilişkinin sonsuza dek sürmesini ve her iki şirketin dünyaya sağlık hizmeti vermeye devam etmesini diliyorum.” ifadelerini kullandı.

– “Abdi İbrahim Otsuka olarak psikiyatri ve nefrolojide ilk akla gelen firma olmayı hedefliyoruz”

Abdi İbrahim Otsuka Genel Müdürü Elif Elkin ise, “Yaşama, keşfetmeye ve iyileştirmeye inanıyoruz. İyileştirme yolculuğumuzda, cesaret, tutku, sorumluluk ve yenilikçilik değerlerimiz doğrultusunda çalışmalarımızı tutkuyla sürdürüyoruz. Abdi İbrahim Otsuka olarak psikiyatri ve nefrolojide ilk akla gelen firma olmayı hedefliyoruz. Bu yolda da emin adımlarla ilerliyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’den ihracat yaptıkları ülke sayısını artırma hedefi doğrultusunda çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Elkin, “Önümüzdeki yıl dirençli tüberküloz hastaları ve polikistik böbrek hastalığında dünyanın ilk ve tek tedavisi olan iki yeni ürünü daha Türk tıbbının hizmetine sunacağız.” bilgisini aktardı.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ni (FDA) Otsuka’nın ürettiği, vücutta dijital olarak takip edilebilen dünyanın ilk dijital ilaç sistemi ABILIFY MYCITE’e onay verdiğini anımsatan Elkin, “Bu başarıdan büyük gurur duyuyoruz. Bu onay sonrasında, ilaç sektöründe yepyeni bir dönemin başladığına hep birlikte tanık olacağız. Bu sistemi Türkiye’ye getirmek üzere çalışmalarımızı başlattık.” diye devam etti.