Ana Sayfa Tıp&Sağlık Tüp bebek için YÖK devreden çıksın

Tüp bebek için YÖK devreden çıksın

Paylaş

Yüksek Öğretim Kurulu “tüp bebek” uygulaması konusunda TBMM’ye görüş bildirdi. Tüp bebek için “üniversite hastanesinden rapor alma” zorunluluğunun kaldırılması önerildi.

Yelda GÖKDAĞ / ANKARA

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), tüp bebek tedavisi için “üniversite hastanelerinden rapor” zorunluluğunun, kaldırılması önerisinde bulundu. TBMM Dilekçe Komisyonu’na görüş bildiren YÖK, rapor uygulamasının ülke genelinde sayıları 150’yi bulan tüp bebek merkezlerine devredilmesi gerektiğini savundu. YÖK’ün yasa değişikliği gerektiren önerisi hayata geçirilirse, üniversite hastanelerindeki yoğunluk nedeniyle zaman kaybeden binlerce anne ve baba adayının mağduriyeti sonlanacak.

Denizlili çifte müjde

YÖK’ün TBMM’ye görüş bildirmesine ilişkin gelişme, rapor için üniversite hastanesine başvuran bir çiftin karşılaştığı sıkıntıyı TBMM Dilekçe Komisyonu’na taşımasıyla yaşandı. Denizli’den TBMM’ye başvuran çift, SGK kapsamında tüp bebek tedavisi için “rapor” talebinde bulundukları Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nin, “tedaviyi hastanemizde yaptırın” şartı koştuğunu bildirdi. Başvuruyu değerlendiren TBMM, YÖK’e yazı göndererek konuya ilişkin bilgi ve görüş istedi. TBMM’nin talebi üzerine harekete geçen YÖK, hem şikayetçi çiftin sorununu çözdü, hem de benzer sıkıntıların yaşanmaması için TBMM’ye formül önerdi.