Ana Sayfa Ana Sayfa SGK’nın Yeni Tasarruf Yöntemi: “Tavan Fiyat”

SGK’nın Yeni Tasarruf Yöntemi: “Tavan Fiyat”

Paylaş
WinAlly özel haber:
Kamu sağlık harcamaları içindeki ilaç kaleminin maliyetinden 2006 yılından bu yana farklı yöntemler ile tasarruf etmeyi amaçlayan Sosyal Güvenlik Kurumu bir süredir konuşulan “tavan fiyat”a geçme konusunda sektörle buluştu.
 
SGK bu toplantıda yeni uygulamasının hedef ilaç grubu olarak Proton Pompa Inhibitör (PPI)‘lerinin ismini verdi.
 
Netleşmeye başlayan bu uygulamaya göre PPI’leri için birim doz başına bir tavan fiyat belirlenecek ve bu fiyatın altındaki markalar geri ödeme listesinde kalacak.
 
Neden PPI’lar?
Tahminimizce; SGK’nın ilaç ödemelerinde ki yeri, ilaç firmalarının rekabet koşulları içinde yaptıkları satış aksiyonlarının cömertliği (!) de olabilir.
 
Tavan fiyat belli mi?
Şimdilik değil, SGK ilgili ilaç firmalarının önerilerini aldı ve kendisiini bir değerlendirme yaparak tavan fiyat belirleyeceği ve uygulamaya geçeceğini tahmin ediyoruz.
 
Başka ilaç grupları için benzer uygulama var mı? Şu an için yok ama olacağını öngörmek ise pek mümkün.
 
Sonuçları?
SGK  kesin tasarruf edecektir, ilaç firmaları satış aksiyonlarında  daha tutumlu olacaktır, eczaneler gelir kaybına uğrayacaktır, ilaç firmaları da tasarruf yöntemleri uygulayacaktır ( yöntemler malum) ve ilaç firmaları başka hangi ilaç gruplarına uygulanacak ? sorusu ile birlikte önünü görmeye çalışacaktır!
 
not: çoğu ilaç firması bir sonraki takvim yılına ( bu dönem) girmeden önce tüm çalışanları ile birlikte konaklamalı toplantılar yapar.  Firmalar yeni yılın hedeflerini  motivasyon havasında ekipleri ile paylaşır.
Bu dönemde gelen tavan fiyat uygulaması haberi bu toplantıdaki motivasyonu etkiler mi? Etkiler……