Ana Sayfa Biyoteknoloji Kanser hastalarına kemoterapi yerine akıllı ilaç tedavisi

Kanser hastalarına kemoterapi yerine akıllı ilaç tedavisi

Paylaş

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kanser hastalarına kemoterapi yerine akıllı ilaç yöntemi uygulanıyor.

Akciğer kanseri teşhisiyle Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alınan Emine Öztalhalı adlı hastanın kemoterapi yerine akıllı ilaç uygulaması ile tedavisine başlandı. Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Kliniğinde ilk kez uygulanan ve hastaya özel tedavi prensibi ile pek çok kanser türünde kullanabilen akıllı ilaç yöntemi, kanserli hücreyi hedefleyici özelliği sayesinde sağlıklı hücrelere neredeyse zarar vermiyor. Saç ve kaş dökülmesi gibi yan etkiler yapmayan ve kemoterapiye bağlı bazı yan etkilerin minimum seviyede gözlendiği akıllı ilaçlar, hastaların yaşam kalitesini de artırıyor.

Akıllı ilacın sağladığı yararlar hakkında da açıklamada bulunan Prof. Dr. Gülhan, “Yan etkileri daha az. Ağızdan alınan bir ilaç. Hastalarımız evinde ilacını kullanabiliyor. Belirli aralıklarla kontrolüne geliyor” diye konuştu.

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, İl Sağlık Müdürü Ömer Sobacı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mete Dolapcı ile birlikte akıllı ilaç yöntemiyle tedavisine başlanan Emine Öztalhalı adlı hastayı ziyaret etti. Öztalhalı’ya geçmiş olsun dileklerini ileten Rektör Alkan, hastanın sağlık durumu hakkında hastane yöneticisi Doç. Dr. Çağatay Evrim Avşarlar ve Hitit Üniversitesi Dahili Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Meral Gülhan’dan bilgi aldı.