Ana Sayfa Tıp&Sağlık Fransa’da hastaneler iş bırakıyor

Fransa’da hastaneler iş bırakıyor

Bir süredir eleştirilerin hedefinde olan Fransa sağlık sistemi ve borç batağındaki hastanelerin durumu, ülkedeki bakım ve tedavi kalitesini tehdit ediyor. Ülkenin ikinci büyük şehri Marsilya’daki hastaneler konuya dikkat çekmek için iş bırakma kararı aldı

FRANSA Hastaneler Federasyonu (FHF), ülkede devlet hastanelerinde tarihi seviyedeki bütçe açığı yüzünden tedavi ve bakım kalitesinin tehdit altında olduğu uyarısında bulundu. Fransa’daki hastaneler ve sağlık sisteminin durumu hakkında bildiri yayınlayan FTF Başkanı Frederic Valletoux, devlet hastanelerinin bütçe açığının 2017 sonunda 1,5 milyar euroya ulaşacağını kaydetti. Devlet hastanelerinin yapısal ve mali reformdan geçirilmesinin hayati önem taşıdığını belirten Valletoux, “Kırmızı çizgi aşıldı” ifadesini kullandı.

HÜKÜMETE ÇAĞRI YAPILDI
Hastanelerin bu seviyede bütçe açığına ulaşmasını “Fransa’da bir ilk ve dramatik bir durum” olarak değerlendiren Valletoux, hükümetten sağlık sistemi reformu ve tasarruf politikalarını gözden geçirmesini istedi. Fransa’da sağlık sistemi ve hastaneler, durumlarının son dönemde endişe verici olduğu yönünde eleştiriler alıyordu. Ülkenin ikinci büyük şehri Marsilya’daki hastaneler, bir milyar euroyu aşan borcun yanı sıra tedavi imkanlarının kötüleşmesi nedeniyle yarından itibaren iş bırakma kararı aldı.