Ana Sayfa Tıp&Sağlık Doktor kız kardeşlerin kanserle mücadelesi

Doktor kız kardeşlerin kanserle mücadelesi

Paylaş

Manisa’da anne ve babasını kanserden kaybeden, diş hekimi kız kardeşi (tiroid kanseri) ile aynı dönemde meme kanserine yakalanan 46 yaşındaki Dr. Berrin Erdil, hastalığı yenmesi ardından hastalarına da rol model oldu. Hikayesini duyan hastaların kendisine geldiğini belirten Erdil, kanserle mücadelesinin onları da cesaretlendirdiğini söyledi.

Manisa’da oturan 2 çocuk annesi aile hekimi Berrin Erdil ve ailesi, kansere karşı mücadele verdi. Anne ve babasını kanserden kaybeden Erdil, diş hekimi kız kardeşi Berna İlhan ile aynı dönemde kansere yakalandı. Aile boyu kanser öyküsünü anlatan Dr. Erdil, şöyle dedi:

HASTALARI KANSERLE MÜCADELESİNİ DUYUP GELİYOR

Kız kardeşi hem de kendisinin kanserle mücadeleyi kazandığını ve birbirlerine destek olduklarını anlatan Dr. Erdil, şöyle devam etti: “İkimiz de birbirimiz için endişeleniyorduk. Kanseri yendik veÿkazandık. Doktorluk yapmayı çok seviyordum. Reçete yazmayı, hasta muayene etmeyi çok özlemiştim. Aile hekimliği kurasında Şehzadeler 9 No’lu Aile Hekimliği Merkezi sıfır nüfusla açılmıştı. Hiç hastam olmadığı halde geldim ve burada çalışmaya başladım. Hasta sayım 1150’yi buldu.

“KANSERE KARŞI STRESTEN UZAK DURUN”

Kanseri artık iyi tanıdığını ve bu hastalıktan korkmadığını vurgulayan Dr. Erdil, kanser ile mücadele eden kişilere ’Stresten uzak durun’ çağrısı yaptı. Zor dönemler geçirdiğini anlatan Erdil, “Kanserle mücadele eden insanlar, çok güçlü olsun. Morallerini kesinlikle bozmasınlar; Bu hastalıkların en büyük nedeni stres. Yaşadığım streslerin ardından bu hastalığa yakalandım. Şimdi kesinlikle stresli olmamak için uğraşıyorum. Beni ne mutlu ediyorsa onu yapıyorum. Kendimi üzen ortamlarda bulunmamaya çalışıyorum. Hastalarımla şu an çok mutluyum” dedi.