Ana Sayfa İlaç Takviye gıdada eczane-aktar karşı karşıya

Takviye gıdada eczane-aktar karşı karşıya

Gıda takviyelerinin ilaç statüsüne alınarak sadece eczanelerde satılması için çalışma başlatıldığı iddiaları bir tartışmanın fitilini ateşledi.

İLAÇ LOBİSİ İDDİASI

Sosyal medya üzerinden örgütlenen gıda takviyesi, satan aktarlar #1000yıllıkaktarımadokunma hastag’i açtılar. Birleşmiş Aktarlar ve Baharatçılar Derneği (BAKDER) Başkanı Murat Top, alternatif ürünler pazarının her geçen gün büyüdüğünü, pazarı elde etmek isteyen lobilerin harekete geçtiğini iddia etti. Top, “21 bin eczane var. Bizim büyüyen pazara göz dikildi” diye konuştu.

Birleşmiş Aktarlar ve Baharatçılar Derneği (BAKDER) Başkanı Murat Top
Yıllardır bunun yapılmak istendiğini belirten Top, yeni Gıda ve Tarım Bakanı’nın doktor olmasını fırsat bilenlerin harekete geçtiğini söyledi. Top “Tekrar gündeme getirildi. Bin yıllık kültür bu. 20 bin aktar var. Bu düzenleme sonrasında Mısır Çarşısı ne olacak. Tek tek dilekçe yazıp Sağlık Baknlığı’na gönderiyoruz” dedi.

İki bakanlık davalık olmuştu
Gıda, Tarım ve hayvancılık Bakanlığı ile Sağlık bakanlığı 2015 yılında gıda takviyeleri yüzünden davalık olmuştu. Gıda ve Tarım Bakanlığı, eczaneler de satılan gıda takviyesi ürünlerini denetlemek isteyince Sağlık bakanlığı buna izin vermemişti. Mahkeme Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı lehine karar verince bakanlık eczanelerde de denetim yapmaya başlamıştı. Sağlık Bakanlığı protokolün imzalanmasından 2 yıl sonra Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı’na bu yetkiyi devretmişti.

Yeni Şafak