Ana Sayfa Ekonomi Özbekistan’dan, yerli ilaç endüstrisinin gelişimi için büyük adım

Özbekistan’dan, yerli ilaç endüstrisinin gelişimi için büyük adım

Paylaş

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, “Uzfarmsanoat” isimli devlet şirketinin tasfiyesine dair kararnameyi imzaladı ve Sağlık Bakanlığı bünyesinde İlaç Endüstrisi Gelişim Ajansı’nın kurulması yönünde talimat verdi.

İlaçların fiyatlandırılması konusundaki mekanizmaların iyileştirilmesi ve ilaç şirketlerinin daha etkin ve verimli bir şekilde üretim yapabilmeleri adına çeşitli düzenlemeler yapılması da sektörle ilgili olarak alınacak diğer önlemler arasında bulunuyor.

Kurulması planlanan İlaç Endüstrisi Gelişim Ajansı, ülkede ilaç endüstrisinin sürdürülebilir gelişimini sağlamak için bir strateji geliştirerek, bu stratejinin uygulamaya sokulmasından sorumlu olacak. Ajans ayrıca, özel sektör-kamu iş birliğinin sağlanması, ilaç şirketleri ve organizasyonları için ortak faaliyetler geliştirilmesi, halk sağlığı kurumlarına ilaç, medikal ekipman ve ürün temini noktasında çeşitli programlar ortaya konulması gibi diğer konularda da tam yetkili olacak.

Halen faaliyette olan, Taşkent Aşı ve Serum Araştırmaları Merkezi, İlaç Uzmanlığı ve Standartlaştırması Merkezi, Sağlık Bakanlığı Medikal Ekipman ve Cihaz Departmanı, Özbek Kimya ve Ecza Araştırmaları Enstitüsü gibi konuyla ilgili diğer kurumların da yeni kurulacak ajansa aktarılacağı belirtiliyor. Yine ilaç, medikal ekipman ve cihazların ithaline ilişkin tek bir lojistik merkez kurulması da planlar arasında bulunuyor.

QHA