Ana Sayfa Duyurular&Mevzuat Gelişen Pazarlarda İlaçta Pazar Erişimi

Gelişen Pazarlarda İlaçta Pazar Erişimi

Paylaş

İlaçta pazar erişimi konusunda başvuru kitabı niteliğinde olabilecek “Gelişen Pazarlarda İlaçta Pazar Erişimi” kitabı okuyucu ile buluştu.

Dr. Güvenç Koçkaya ve Prof. Albert I. Wertheimer 2016 yılında SEEd Medical Publishing tarafından çıkarılan ve Amazon`da uzun süre sağlık kitapları içerisinde ilk 100`de yer alan “Pharmaceutical Market Access in Emerging Markets-Gelişen Pazarlarda İlaçta Pazar Erişimi” kitabından sonra şimdi de “Pharmaceutical Market Access in Developed Markets-Gelişmiş Pazarlarda İlaçta Pazar Erişimi” kitabını yayınladılar.

İlaçta pazar erişim bir otoriteden alınan satış ve pazarlama yani “ruhsat” yetkisi sonrasında ilacın piyasaya verilmesi olarak tanımlandığını ifade eden Koçkaya,

“Geçtiğimiz 10 yılda ilaçta pazar erişim ruhsat sürecinin çok ötesinde bir tanım almıştır. Günümüzde pazar erişim ilaç firmaları için azami hasta, asgari kısıtlama ve optimum fiyatı sağlayabilmek anlamına gelmektedir. Ancak pazar erişim sadece firmalar için önemli bir tanım değildir. Aynı zamanda sağlık profesyonelleri ve sağlık otoriteleri için de önemlidir. Günümüzde geliştirilen yenilikçi tedaviler özellikli ve nadir hastalıklar için gelmekte ve hastaların tedaviye erişememesi durumunda ne yazık ki geri dönülmez sonuçlar doğabilmektedir. Bu nedenle hekimler hastalarına en yeni ve en iyi tedaviyi eriştirmek isterken, sağlık otoriteleri de bakmakla yükümlü oldukları toplum için aynı istekliliği göstermektedirler. Bu nedenle pazar erişim sadece firmalar için değil tüm toplum için önemli bir süreç olarak günümüzde yerini almıştır.” dedi.