Ana Sayfa Duyurular&Mevzuat Umutsuzluğa Kapılmadan, Hız Kesmeden…

Umutsuzluğa Kapılmadan, Hız Kesmeden…

Paylaş

Umutsuzluğa Kapılmadan, Hız Kesmeden…

Sevgili Meslektaşlarım,
 
Ülkece çok kritik dönemeçlerden geçtiğimiz bu günlerde, meslek odası yöneticileri olarak bizler üstümüze düşen görevin umutsuzluğa kapılmadan, hız kesmeden, yorulmadan siz değerli meslektaşlarımız için çalışmaya devam etmek olduğunun bilincindeyiz. Mesleğimiz adına yaptığımız ve sizleri bir nebze de olsa rahatlatacağını düşündüğümüz her projeyi bir kazanım olarak görüyor ve yaşadığımız her türlü olumsuzluğa rağmen, daha aydınlık, daha güzel günlerin yakın olduğu inancıyla mücadelemize devam ediyoruz, edeceğiz.
 
Bütçe dengesi İEO için her zaman büyük bir problem olmuştur. Göreve geldiğimiz günden itibaren aldığımız karar doğrultusunda, çok sıkı bir mali disiplin geliştirdik. Ve İEO’yu, yıl sonlarında çalışanlarının maaşlarını ödeyemez halinden, birikimi olan bir noktaya taşımayı başardık. Fakat bizler biliyoruz ki bu para siz değerli meslektaşlarımızın parası. Bu nedenle oluşan mali gücü sizlere ekonomik katkı olarak döndürmek için kolları sıvadık. Bu konudaki ilk iyileştirmemiz; daha önce de bahsettiğimiz üzere her yıl yapılan Oda katkı payı zammını yapmayışımız olmuştu. Bunu bir adım daha ileriye götürdük ve 1 Ocak 2017’den itibaren organ nakli ve talasemi reçetelerinden alınan ve Oda bütçesine yıllık 300.000 TL gibi bir katkı sağlayan reçete yüzdelerini kaldırdık. Bu konuda kararlığımızın devam ettiğini ve bunun yeni iyileştirmeler olarak sizlere döneceğini bilmenizi isteriz.
 
Son zamanlarda gündemimizi oldukça meşgul eden sahte reçetelerle ilgili problemi SGK revizyon görüşmelerinde dile getirdik. Protokolün kendisine verdiği bütün görevleri yerine getirmesine rağmen karşıladığı reçetenin sahte olmasından dolayı ceza kesilen ve mağdur olan meslektaşlarımızın sorunlarını Çalışma Bakanlığı ve SGK yetkililerine ilettik. Cezai yaptırımın tüm görevlerini yerine getirmiş olan eczacılara değil, asıl sorumlulara uygulanması gerektiğini belirttik. Bu konudaki mücadelemiz devam edecektir.
 
İEO Yönetim Kurulu olarak göreve geldiğimiz günden beri yaşanan gelişmeler, siz değerli meslektaşlarımız için yaptığımız yenilikler, iyileştirmeler, eğitimler ve sosyal sorumluluk projelerimiz hakkında bilgi vermek ve sizlerin bizlerden beklentilerinizi, isteklerinizi, eleştirilerinizi ve bölgelerinizde yaşadığınız sorunları dinleyebilmek adına tüm İstanbul’da ‘İEO Yönetim Kurulu Meslektaşlarımızla Buluşuyor’ isimli toplantılar düzenledik. Bu toplantıların hem sizlerin bizleri daha yakından tanımasına, hem de bundan sonra yapacağımız projelerin sizlerden alacağımız öneri ve eleştiriler sayesinde daha başarılı olmasına olanak sağlayacağını düşünüyor ve bu buluşmaları çok önemsiyoruz. İstanbul Eczacı Odası web sayfasından bölge bölge takvimini yayınladığımız bu toplantılarda sizleri aramızda görmek bizleri çok mutlu etti.
 
Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türk Eczacıları Birliği arasında Eczanelerden Medikal Malzeme Temini Sözleşmesi imzalandı. İmzalanan protokol çok içimize sinmemiş olsa da eczacılar için yeni bir alan yaratmış olması ve ilerleyen süreçte gerçekleşecek revizyonlarda sorunlu maddelerin düzelecek olması umuduyla önemsediğimiz bir protokoldür.
 
Özellikle hastane civarında eczanesi olan meslektaşlarımızın haksız rekabet, nöbet afişinin yırtılması, nöbetçi eczanenin bulunamaması gibi nöbetlerde yaşadıkları sorunları çözmek adına, İstanbul’da bulunan eğitim araştırma ve devlet hastanelerinin acil polikliniklerine, kontrolü İstanbul Eczacı Odası Bilgi İşlem Birimi tarafından yapılacak olan nöbet ekranları yerleştirme projemizi Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni pilot hastane seçerek başlatmış bulunmaktayız. Meslektaşlarımıza hem büyük bir kolaylık sağlayacağını hem de yukarıda bahsettiğimiz problemlerin önüne geçeceğini düşündüğümüz bu projemizi önümüzdeki Genel Kurul sürecine kadar İstanbul’daki diğer 53 eğitim araştırma ve devlet hastanesine de yayarak tamamlamayı planlamaktayız.
 
Geçen sene çok yüksek katılımla gerçekleştirdiğimiz ve bu sene çıtayı daha yukarı taşıyarak organize ettiğimiz, birbirinden güzel panellerin ve çok değerli katılımcılarımızın olacağı bu yılki 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Buluşması’nı 13-14 Mayıs tarihlerinde 2 gün olarak kutlayacağız. Birinci gün Beşiktaş Swissotel The Bosphorus’ta bilimsel oturumların, panellerin ve workshopların yapılacağı, Anneler Günü’ne denk gelen ikinci gün ise ailelerimizle birlikte sadece eğlenceyi amaçlayan bir açık hava etkinliği olarak organize ettiğimiz 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Buluşması’na tüm meslektaşlarımızın ve ailelerinin davetli olduğunu hatırlatırız.
 
Yarınlarda daha güzel günlere uyanmak dileğiyle, yazımı Atatürk’ün bir sözüyle tamamlarken, sizleri saygıyla selamlıyorum. 
 
‘Başarılarda gururu yenmek, felaketlerde ümitsizliğe direnmek lazımdır.’
 
İstanbul Eczacı Odası Başkanı
Ecz. Zafer Cenap Sarıalioğlu

https://www.istanbuleczaciodasi.org.tr/?page=baskandan&baskandan_ID=91