Ana Sayfa İlaç İLKO Argem

İLKO Argem

Paylaş

İLKO İLAÇ, SAĞLIK İÇİN ARAŞTIRIYOR VE GELİŞTİRİYOR

50 yıllık birikim ve tecrübesi ile ilaç üretiminde fark yaratan ve ilaç endüstrisine değer katmayı hedefleyen İLKO İlaç, Uluslar arası AR-GE İşbirlikleri Zirvesi ve Fuarında yerini aldı. İLKO İlaç, 3-5 Mayıs 2017 tarihleri arasında İstanbul Pullman Kongre ve Fuar Merkezinde gerçekleşecen etkinlikte, yaşam süresini uzatan ve hayat kurtaran ‘yenilikçi’ ürünlerini anlattı.

İLKO İlaç’ın; ilaç sektöründe etkin olabilmek için en önemli iki unsurun güçlü Ar-Ge ve güçlü üretim imkânına sahip olmak ilkesinden hareketle kurduğu İLKO İlaç Üretim Tesisleri, yılda 120 milyon kutuluk üretime ulaşma kapasitesine sahip. İngiltere Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı Avrupa GMP belgesine de sahip İLKO İlaç Üretim Tesisleri 2013 yılında T.C. Çevre ve Sanayi Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘Temiz Türkiyem’ yarışması kapsamında ‘Türkiye’nin En Temiz Sanayi Tesisi’ seçildi.

İLKO İlaç Üretim Tesisleri 2016 yılında ise TS EN ISO 13485 Tıbbi Cihazlar Kalite Yönetim Sistemi belgesine sahip oldu. Uluslararası geçerliliği olan bu belge ile İLKO İlaç; ürün tasarımından başlayarak, satış sonrası gözetime kadar üretimin her aşamasında ‘Toplam Kalite Yönetimi’ prensiplerine ve cGMP kurallarına uygun olarak Tıbbi Cihaz üretimi yapabilme kapasitesine ve yetkinliğine sahip olduğunu da tescillemiş oldu.

İLKO İlaç 2013 yılı Aralık ayında Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, ülkemizi küresel ilaç endüstrisinin geleceği olarak gösterilen biyoteknolojik pazarın bir oyuncusu haline getirdi. Bugüne dek iç tüketime yönelik kısıtlı ithalat yolu ile ülkemize gelen biyoteknolojik ilaçlar, İLKO İlaç yatırımı ile ilk kez Türkiye’de üretilecek. Güney Kore menşeili biyoteknoloji firması Genexine ile ortaklaşa kurulan İLKOGEN firması, Türkiye’nin ilk biyoteknolojik ilaç araştırma – geliştirme, üretim ve uluslararası pazarlama yatırımı olma özelliğini taşıyor.

Kurulduğu günden beri Ar-Ge’ye büyük önem veren ve kaynak ayıran İLKO İlaç, bu konudaki çalışmalarını ise 2009 yılında Hacettepe Üniversitesi Teknokent’inde kurduğu İLKO Araştırma ve Geliştirme Merkezi İLKO Argem’de sürdürmektedir. Ülkemizde Ar-Ge konusunda üniversite – sanayi işbirliği içinde alt yapı oluşturularak, Teknokent bünyesinde bu ölçekte yapılan öncü ve örnek bir Ar- Ge yatırımı olma özelliği taşıyan İLKO Argem 2.600 m² kapalı alana sahiptir.

Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz Çapan liderliğindeki İLKO ARGEM’de mevcut geliştirilen ürünlerin yanı sıra ileri teknolojiye dayalı ve katma değerli ürünlerin geliştirilmesi için de çalışmalara devam edilmektedir.

Ayrıca; 2015 yılında, Teknopark İstanbul içerisinde Türkiye’nin ilk biyoteknoloji Ar-Ge Merkezi olan İLKO ARGEM Biyoteknoloji Merkezi’nin kuruluşunu gerçekleştiren İLKO İlaç, biyoteknolojik ürünlerle ilgili Ar-Ge çalışmalarını bu merkezde sürdürmektedir. Merkez; rekombinant DNA teknolojisi araç olarak kullanılarak biyoteknolojik ilaçlar geliştirmek üzere çalışmalar yürütmektedir. İLKO Argem Biyoteknoloji Merkezi; biyobenzer, biyoüstün ve yeni nesil ilaçların üretilmesine olanak sağlayacak altyapıda kurulmuştur.

Bütün majör tedavi alanlarına yönelik çalışmalar yapmak üzere gerekli altyapıya sahip İLKO İlaç; sinir sistemi, sindirim sistemi, solunum sistemi, metabolizma, kardiyovasküler sistem, kas ve iskelet sistemi, dermatoloji, immünoloji, endokrinoloji ve enfeksiyon hastalıkları alanlarında tıbba hizmet vermektedir. İLKO ARGEM Biyoteknoloji Merkezi ise ilk aşamada kanser ve kansere bağlı hastalıklar ile otoimmün hastalıklara yönelik olarak biyoteknolojik ürünler geliştirmek amacıyla çalışmalar yapmaktadır.

Diğer yandan İLKO olarak, Tüketici Sağlığı alanına da farklı bir soluk getirmek üzere Wellcare markasını yarattı. Wellcare; Bebek Sağlığı, Sindirim Sağlığı, Probiyotikler, Alerji, Vitamin ve Mineral, Soğuk Algınlığı ve Öksürük olmak üzere 6 farklı kategoride; sağlık otoritelerinden onaylı, inovatif, klinik etkinliği kanıtlanmış, bilimsel ve güvenilir, tamamlayıcı tedavi ürünleriyle; doğumdan itibaren yaşam döngüsünün her aşamasında, sağlık problemlerine çözüm sunmayı ve yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefliyor.

Türkiye’nin ilk yerli morfini
Geçtiğimiz yıl sektörde bir ilki daha gerçekleştiren ve büyük bir sosyal sorumluluk görevini yerine getiren İLKO İlaç, Türkiye’nin ilk yerli morfin tabletinin üretimini gerçekleştirdi ve ruhsatını aldı. T.C. Sağlık Bakanlığı’nın Pallia –Türk projesinin bir basamağı olarak gerçekleştirilen “Hızlı ve Uzatılmış Etki Sağlayan Morfin Sülfat Tabletlerinin Geliştirilmesi, Üretilmesi ve Ruhsatlandırılması” çalışma sonrasında, Türkiye piyasasında bulunmayan morfin tabletler İLKO İlaç tarafından Türkiye’de üretilmeye başlandı.

Bu sayede; ileri evre kanser hastalığında karşılaşılan ağrıların giderilmesinde büyük görev üstlenen morfin tablete hastalar daha hızlı ve düşük maliyetle ulaşabiliyor. Aynı zamanda Morfin Sülfat kullanan veya kullanması gereken hastaların ilaç temini konusunda yurtdışına bağımlılığı da azalıyor.

İLKO İlaç geliştirdiği bu morfin sülfat tablet sayesinde; TÜBİTAK, TTGV ve TÜSİAD tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen 2016 Teknoloji Ödülleri Yarışması’nda Büyük Firma – Ürün Kategori’sinde Büyük Ödül’ün sahibi olmanın yanı sıra, 2016 Altın Havan ödüllerinde de ‘Yılın Ar-Ge’ ödülünü aldı.

İLKO İlaç bugün, 600 kişilik kadrosuyla çalışmalarına devam etmekte ve gerçekleştirdiği bütün üretim ve Ar- Ge yatırımlarıyla; ülkemizi küresel rekabette farklı bir konuma taşımayı hedeflemektedir.

www.ilko.com.tr

http://www.argezirvesi.org/ilko-ilac-saglik-icin-arastiriyor-ve-gelistiriyor/