Ana Sayfa Tıp&Sağlık İlaç Sıkıntısı?

İlaç Sıkıntısı?

Paylaş

Kanserle mücadelede ilaç sıkıntısı! (Beni hayata bağlayan ilaç eczanelerde yok)

Meme kanseri tedavisi gören Melisa Kayalı kullandığı ilaca aylardır ulaşamıyor. İlaca ulaşabilmek için sosyal medya üzerinden kampanya başlatan Kayalı, sorunun üretici firmadan kaynaklandığını söyledi. Sağlık Bakanlığı ise söz konusu kanser ilacının Temmuz 2017’de hastalara ulaştıralabileceğini açıkladı.

Manisa’da yaşayan 25 yaşındaki Melisa Kayalı, meme kanseri olan binlerce kadından biri. Kayalı tedavisinde kullanılan ilacı piyasa bulamadığı için “change.org”da bir kampanya başlattı.

Kayalı kampanya duyurusunda, “2 yıldır kanserle yaşıyorum. Sevdiklerimin yanındaysam, işime devam ediyorsam bunu 1 yıl boyunca düzenli olarak kullandığım ilaca borçluyum. Ne var ki şu günlerde sağlığım tehdit altında. Çünkü beni hayata, en önemlisi beni sevdiklerime bağlayan kanser ilacı eczanelerde bulunmuyor” ifadelerine yer verdi.

’10 YIL KULLANMALIYIM’

Milliyet’ten Çiğdem Yılmaz’ın haberine göre ilaca ulaşamama endişesinin tedavisini olumsuz etkilediğini belirten Kayalı, “Bana 2 yıl önce kanser teşhisi konuldu. Hormon reseptörlerim pozitif olduğu için 10 aydır ilaç kullanıyorum. Meme kanserlerinin hastalığında büyük bir önem taşıyan, ben ve benim gibi nice hormon reseptörü pozitif meme kanseri tanısı almış olan hastaların bu ilacı en az 5 yıl, en fazla 10 yıl kullanması gerekiyor. Ama ne yazık ki ilacı temin edemiyoruz’ dedi.
 
‘ECZACILAR İLACA ZAM GELECEĞİNİ SÖYLÜYOR’

Kayalı, Türkiye’nin diğer kentlerinde yaşayan tanıdıklarından ilacı bulmak için yardım istediğini söyledi. İlacı 4 aydır temin edemediğini anlatan Kayalı, “Benzer sorunlar Manisa dışında da yaşanıyor. Benim gibi onlarca hasta var ilacı alamayan. 4 ay kısa bir süre değil. Eczanelere sorduğumuzda, ilaca zam geleceği için şu an piyasada bulunmadığını söylüyorlar. Bu böyle ne kadar sürecek bilmiyorum. Şu an elimde 1 ay kullanabileceğim kadar ilaç var sadece, onu da başka bir kanser hastası bana iletti” diye konuştu.

‘İLAÇ TEMMUZ AYINDAN ÖNCE PİYASADA OLMAYACAK’

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ise söz konusu ilaçla ilgili Milliyet’e şu açıklamayı yaptı:

“Meme kanserinde kullanılan T. isimli ilacın piyasada bulunamamasının en önemli sebebi; firma kaynaklı üretim ve üretim planlama sorunu. Kurum olarak son bir kaç haftadır çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürmekteyiz. Yerel üretim de dahil olmak üzere farklı çözüm seçenekleri üzerinde duruyoruz. İlgili firma bir sonraki parti olan 30 bin kutu ilacın üretiminin ancak Temmuz ayına yetişebileceğini, hammadde üretim süreleri nedeniyle bu tarihi erkene çekmenin mümkün olamayacağını bildirmiştir. Firma ayrıca kurumumuza ‘özel ithalat’ başvurusu hazırlığındadır. Bu kapsamda üretici firma tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nden (diğer bir fabrikasının bulunduğu) 300 bin kutu ilacın ivedilikle ülkemize getirtilmesi hedeflenmektedir. Yaşanan sıkıntı üretimden kaynaklandığı için sorunun temel çözümü ise ilacın Türkiye’de üretilmesidir.”

http://www.ntv.com.tr/saglik/kanserle-mucadelede-ilac-sikintisi-beni-hayata-baglayan-ilac-eczanelerde-yok%2chRZ6gTG8ZkydBjnvJNxe3w