Ana Sayfa Ekonomi Birleşme ve Satın Almada Sağlık Sektörü Gözde

Birleşme ve Satın Almada Sağlık Sektörü Gözde

Paylaş

Birleşme ve satın almada sağlık sektörü gözde

Denetim ve Danışmanlık Şirketi EY Kurumsal Finansman Sağlık Sektörü Lideri Cem Günfer, ‘Sağlık sektörü, hem stratejik hem de finansal yatırımcılar tarafından güvenli bir sektör olarak değerlendiriliyor.’ ifadelerini kullandı.

Günfer, konuya ilişkin yaptığı açıklamada sağlık sektörünün hem üretim hem de hizmet sunumu alanında bulunan birçok firmanın yatırımcılarla görüştüğünün söylenebileceğini ayrıca kişi başı sağlık harcamalarının bir süredir artış trendinde ve bu durumun sektöre ilginin devam etmesini sağladığını belirtti.

Günfer, ‘Sağlık sektörü, hem stratejik hem de finansal yatırımcılar tarafından güvenli bir sektör olarak değerlendiriliyor.’ ifadelerini kullandı.

EY’nin araştırması özellikle şehir hastaneleri projelerinin hizmet sağlayıcılar ve medikal ekipman üreticileri için daha büyük bir pazar yaratacağını öngörüyor. Günfer, bu konuya ilişkin olarak da şunları kaydetti:

‘Sektör temsilcileri bu yeni pazarı anlamaya, bu pazara daha yakından bakmaya çalışıyor. İnşaat fazının bitmesiyle birlikte ikinci faz dediğimiz operasyon fazı başlayacak ve bu alanda tesis yönetimi ön plana çıkacak. Görüntüleme hizmeti sunucularından sterilizasyon firmalarına kadar birçok alanda hizmet sağlayıcılar burada alt yüklenici konumunda olacak. Şehir hastanelerinin büyüklüğünü göz önüne aldığımızda verilen hizmet hacim olarak daha büyük olacak. Şu anda bu çapta hizmet sunabilecek firmaların sayısı çok az olduğundan sektördeki konsolidasyonun artmasını bekliyoruz’

EY Sağlık Sektörü Lideri Ufuk Eren ise Türkiye’nin hızla büyüyen nüfusu ve buna paralel olarak artan sağlık harcamaları nedeniyle yatırımcılar için önemli bir yatırım merkezi olduğunu aktardı.Sağlık turizminin büyüklüğünün 5 milyar dolar seviyelerine ulaştığını hatırlatan Eren, yatırımcılar için Türkiye sağlık sektöründe önemli fırsatlar ve güçlü bir büyüme hikayesi mevcut olduğunu vurguladı.

Eren, kamu-özel sektör iş birliği ile inşa edilen şehir hastanelerinin yaratacağı ek yatırım ihtiyacının sağlık sektöründeki yüksek potansiyeli destekler nitelikte olduğunun da altını çizdi.

AA