Ana Sayfa Ekonomi Türkiye’nin En Fazla İhracat Yapan İlaç Firması

Türkiye’nin En Fazla İhracat Yapan İlaç Firması

Paylaş

Novartis’ten 10 yılda 1.2 milyar dolarlık ihracat

1955’ten bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren Novartis Grubu’nun son 10 yılda 100’den fazla ülkeye 1.2 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiği ve Türkiye’nin en fazla ilaç ihracatı yapan grubu olduğu belirtildi.

Novartis Grubu’ndan yapılan açıklamada, 60 yılı aşkın süredir Türkiye’de faaliyet gösteren Novartis Grubu’nun bugün Yenilikçi İlaçlar, Onkoloji, Sandoz ve Alcon birimleri ve 4 üretim tesisi ile Türkiye ilaç sektörünün öncüleri arasında yer aldığı belirtildi. Açıklamada, son iki yıldır Novartis Grubu’nun Türkiye Ülke Başkanlığı görevini yürüten Dr. Peter Catalino’nun geçen yıl değerlendirmesi ve hedeflerini paylaştığı kaydedildi.

Catalino, değerlendirmesinde grubun ürettiği katma değeri yüksek ilaçlarla Türkiye’nin yüksek teknolojili üretimine katkı yaptıklarını söyledi.
Novartis Grubu olarak Türkiye’de 2 bin 300’e yakın kalifiye çalışanları olduğunu, “Türkiye’nin En İyi İş Yerleri 2016” araştırmasının sonuçlarına göre “En İyi İş Yeri” ödülünü aldıklarını dile getiren Catalino, iş ortamlarıyla ilgili olarak “Bu ödülü son iki yıldır üst üste olmak üzere toplam 4 kez almış bulunuyoruz. Great Place to Work’ten ise aldığımız iki ödül bulunuyor. ‘2016 Türkiye’nin En İyi İşverenleri’ listesine girerken aynı zamanda ilk kez verilen ‘Kadın İstihdamında Sürdürülebilirlik’ özel ödülünün de sahibi olduk. Bu ödüller hem çalışanlarımız için ek bir motivasyon sağlıyor hem de şirketimizi genç yetenekler için bir cazibe merkezi yapıyor” dedi.
Catalino, “Katma değerli moleküllerimizi hem Türkiye’deki, hem de 100’den fazla ülkedeki hastalar için üretiyoruz. Geçen yıl toplam ihracatımız 150 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Son 10 yılda 100’den fazla ülkeye 1.2 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik; bu da bizi Türkiye’nin en fazla ilaç ihracatı yapan grubu yapıyor” diye ekledi.

http://www.hurriyet.com.tr/novartisten-10-yilda-1-2-milyar-dolarlik-ihrac-40415519